WSUS sorozat, VI. rész
2005/12/28 13:29
1816 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

WSUS FAQ - GYÍK (folytatás)

Az előző kérdéshez kapcsolódóan van még egy megoldási mód, amely azonban lehetséges, hogy az "ágyúval a verébre" eredményt fogja hozni. A módszer kulcsa egy Csoportházirend opció beállítása, konkrétan a "Remove access to use all Windows Update features". Itt található:

User Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Update

Vegyük figyelembe azonban a következő mellékhatásokat:

  1. Ez a lehetőség csak a Windows XP-vel érkező system.adm sablonban található meg.
  2. Per-user házirend elemről van szó.
  3. Ez a házirend elem megtiltja a webes Windows Update-hez való hozzáférést.
  4. Ha nem 4-es az előző ábrán látható opció, akkor a nem rendszergazda felhasználó sohasem kap értesítést a frissítés letölthetőségéről vagy telepíthetőségéről, ergo frissíteni sem tud.
  5. Ha 4-es, akkor sem fenékig tejfel az élet, mivel ekkor letöltődik és települ a frissítés, de az újraindítás elhalasztásába nem tud beleszólni a felhasználó (felugrik a panel, de az elhalasztás szürke lesz), ezért a beállított időérték alapján mindenképpen megtörténik.

A felhasználó bekattintotta a "Hide this update" négyzetet, sőt az újrafigyelmeztetésről szólót is. Mit lehet ekkor csinálni? Hol van ez az információ eltárolva?

A furmányos felhasználó próbálkozik

Egy datastore.edb nevű állományban van eltárolva (%windir%SoftwareDistributionDataStore). Ebben - frissítésenként külön-külön - különböző jellemzők vannak, azaz például, hogy alkalmazható-e, letölthető-e, telepíthető-e, stb., az adott gépen. A rejtetté tett frissítések "reszetelése" ennek az állománynak a törlésével történhet meg. Ehhez állítsuk meg az Automatic Updates szolgáltatást pl. a "net stop wuauserv" paranccsal, majd töröljünk az állományt és indítsuk el újra a szervizt. Ez így szépen működik is, ellenben egy kis szépséghiba ezzel is van, ti. ha elsétálunk a Windows Update oldalon belül a "View History" oldalra, akkor azt üresnek fogjuk látni, mivel ebből az állományból szedi az információt a WU oldal. De - szerintem - ez legyen a legnagyobb baj.

Persze mondhatnánk azt is, hogy ott a deadline, azaz többször említett határidő. Jól is tippelnénk, mivel ez technika tényleg figyelmen kívül hagyja az elrejtést. De - és ezzel a ténnyel már adós voltam - van egy komoly hibája ennek a módszernek. Ugyanis ha határidőt szabunk meg, akkor az újraindítás elhalasztására szolgáló házirend opció (NoAutoReboot) ignorálódik. Renitens felhasználók számára ideális büntetőeszköz lehetne ez a megoldás, de ez azért nem mindig egyszerűen kivitelezhető.

Természetesen az előző kérdésnél említett Csoportházirend opció ("Remove access to use all Windows Update features") is szóba jöhet, de a hátrányaival ugyanúgy számolnunk kell.

Mi az a replika mód, és hogyan lehetséges átállítani egy telepített WSUS szervert ebbe az üzemmódba?

Ha egy WSUS szervert replika módban futtatunk, akkor megörökli a felette levő WSUS kiszolgálótól a konfiguráció elemeit. Tipikusan ilyenkor egy darab olyan WSUS szerver van, amelyet rendszeresen kezelünk és több "gyerek" WSUS, amelyek száma és földrajzi helyzete függ a szervezet felépítésétől és például a topológiájától is. A fő WSUS-on hagyjuk jóvá a frissítéseket és hozzuk létre pl. az egyedi számítógép csoportokat, míg a "gyerek" WSUS-ok tükrözik ezeket a beállításokat.

A WSUS-ban jelen pillanatban nincs semmilyen látható vagy rejtett lehetőség arra, hogy telepítés után replika szerverré alakítsuk (a replikát ne keverjük a szinkronizálással, amelyet az Options Synchronization Options Update Source szakaszban bármikor képesek vagyunk beállítani). Ergo, ha szükséges, okosan előre meg kell terveznünk a WSUS hierarchiát, vagy utólag sok bosszúság jár vele. Vagy itt, vagy sehol

Mi az a Windows Server Update Services Updates?

Ezek azok a frissítések, amelyek nélkül a kliensek nem lesznek képesek tökéletesen együttműködni, főképp a detektálás folyamatában a WSUS-sal. Per pillanat ezek a következőek: a Windows Installer 3.1 és a Background Intelligent Transfer 2.0 (MSI 3.1 & BITS 2.0). Kiemelt szerepüket akkor is megfigyelhetjük, ha egy teljesen szűz gépet helyezünk a WSUS hatása alá, ti. első körben ezt a két frissítést automatikusan letölti az AU kliens, majd a kötelező telepítés (és újraindítás után) jöhet csak az összes többi.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten