ENABLE – SEL/AB modulok, óratervek, segédanyagok, képzés
A SEL (Social Emotional Learning) modul
A SEL anyagai segítenek abban, hogy a bántalmazás és az áldozattá válás mértéke csökkenjen, így javítják mind a bántalmazó, mind a bántalmazott gyerekek pszichés, szociális, kognitív és fizikai fejlődését.
Tíz részletesen kidolgozott óraterv segít a tanároknak abban, hogy azokat a társas és kommunikációs készségeket fejlesszék, amelyek szükségesek, ha a diákok bántalmazással szembesülnek.
A SZEMLÉLŐK: megértik a bántalmazás csoportdinamikáját, az áldozat negatív érzéseit, erősödik empátiájuk, és felismerik saját felelősségüket és lehetőségüket a beavatkozásra, áldozat támogatására.
AZ ÁLDOZATOK: felismerik saját erősségeiket, javul megküzdési képességük, így kevésbé lesznek vonzó célpontok’ ill. kiszolgáltatottak a bántalmazás negatív hatásainak.
A BÁNTALMAZÓK: felismerik saját negatív érzéseiket (és ezek szerepét a bántalmazó viselkedésükben) és kezelni tudják ezeket NEM bántalmazás révén.
Az óratervek, nem pusztán a felfedezésre, de az érdeklődés fenntartására is építenek, négy fontos dologhoz vezetik el a tanulókat:
Önismeret
A tanulók megértik, mit és miért éreznek, és miért cselekszenek úgy, ahogy; kialakul az érzelmek kifejezésére szolgáló szókincs, és megismerik saját viselkedésüket.
Önszabályozás
Képessé válnak reflektálni a saját érzéseikre; személyes stratégiákat alkalmaznak azért, hogy pozitív változást érjenek el.
Társas tudatosság
A tanulók felismerik mások érzéseit, megértik a társas jelzéseket és helyzeteket, és pozitív válaszokat alakítanak ki rájuk.
Kapcsolatkezelés
A tanulók olyan személyes stratégiákat alakítanak ki, amelyek segíthetnek egy bántalmazással fenyegető helyzetben, hogy az jól végződjön. Csoportos célokat tűznek ki a pozitív iskolai légkör megteremtéséért. A szülői kézikönyv arról tájékoztatja a szülőket, hogyan tudnak gyermekük számára biztonságos légkört teremteni online és offline, továbbá olyan tevékenységeket is bemutat, amelyek segítségével az iskolában megkezdett tanulási folyamat otthon is folytatható.
A SEL foglalkozás elemei:
- Az érzelmi intelligencia területei
- Hogy vagy (de igazán)?
- A bántalmazás természete
- Érzelmek felismerése társas helyzetekben
- Ez nem bántalmazás, ez csak (önfelmentő stratégiák)
- Hogyan birkózzunk meg a rossz érzésekkel?
- Hogyan lépj közbe egy bullying helyzetben?
- Hogyan támogathatod a bántalmazás áldozatát?
- A változás alapjai
- Hogyan tovább?
SEL letölthető anyagok:
- SEL foglalkozásvázlatok: kattintson ide!
- SEL segédanyagok és SEL órai prezentációk eléréséhez kérjük, írjon az alábbi címre: sulinetinfo@oh.gov.hu
Az AB modul
Az anti-bullying modulban az osztálytermi foglalkozások kifejezetten a bántalmazás jelenségéről szólnak, a cél, a közösség bullying ellenes attitűdjének megerősítése, bullying-ellenes csoportnorma képzése, védelmi stratégiák kidolgozása.
Az AB foglalkozás elemei:
- Mit jelent a bullying (iskolai bántalmazás)?
- Miért lesz áldozat?
- Miért lesz bántalmazó?
- Tévhitek a bántalmazásról
- Reakciók a bántalmazásra
- Indirekt beavatkozás – támogatás
- Indirekt beavatkozás – pozitív társas viselkedés
- Direkt beavatkozás – közbelépés bullying helyzetekben
- A bántalmazás jelzése – segítségkérés
- Tegyünk együtt azért, hogy ne legyen bullying az osztályban!
AB letölthető anyagok:
- AB foglalkozásvázlatok: kattintson ide!
- AB segédanyagok és AB órai prezentációk eléréséhez kérjük, írjon az alábbi címre: sulinetinfo@oh.gov.hu
Az ENABLE szülői kézikönyv
Segíti a szülőket abban, hogyan tudnak gyermekük számára biztonságos légkört teremteni online és offline, továbbá olyan, konkrét tevékenységeket is bemutat, amelyek segítségével az iskolában megkezdett tanulási folyamat otthon is folytatható.
A szülői kézikönyv letöltéséhez kattintson ide.
Az ENABLE tanári továbbképzés
Az ENABLE képzés 2018 őszétől minden érdeklődő pedagógus számára elérhetővé válik 30 órás akkreditált továbbképzés formájában.
A képzés pontos neve: „Az iskolai bántalmazás megelőzése és kezelése serdülőknél - Az ENABLE iskolai bántalmazás ellenes program megvalósítása”
A képzés nyilvántartási száma: A/9107/2018.
A továbbképzés célja: a 12-18 éves korosztállyal foglalkozó pedagógusok és iskolai segítő szakemberek felkészítése ENABLE foglalkozások (AB vagy SEL típusú) osztálytermi megtartására, a programhoz tartozó kérdőívek felvételére, a programmal kapcsolatos iskolai és szülői tájékoztatók megtartására, az iskolai bullying eljárásrend kidolgozására és alkalmazására – melyekkel az iskolai és az internetes bántalmazás hatékonyan megelőzhető és az előforduló esetek pedig megfelelő módon kezelhetők lesznek.
A program során a pedagógusok nemcsak elméleti útmutatást, hanem gyakorlati képzést is kapnak és képessé válnak a tanulók, a szülők és a többi pedagógus érzékenyítésére a bullying témakörében.
A továbbképzésre a szokásos módon az Oktatási Hivatal által működtetett, Képzésszervező felületen, tud jelentkezni: http://tovabbkepzes.sulinet.hu/