Az Alpok legmagasabb pontja, a 4807 m magas Mont Blanc (neve Fehér-hegyet jelent) egyben Európa legmagasabb csúcsa is.
Az Eurázsiai-hegységrendszer kialakulása a földtörténeti középkor végén, mintegy 60 millió éve indult meg, és napjainkban is tart.
Tagjai közé tartozik Európában a Sierra Nevada, a Pireneusok, az Alpok, az Appenninek, a Kárpátok, a Balkán-hegység, a Dinári-hegység.
A hegységképződés fő időszaka 40-50 millió évvel ezelőtt zajlott le. A kéregmozgásokat erős vulkáni tevékenység kísérte.
A hegységrendszer fő csapásiránya kelet-nyugati, vagyis vízszintesen szeli át csaknem teljes egészében Eurázsiát.
Az Alpok Európa legmagasabb hegysége. Vonulatai a Ligur-tengertől a Kárpát-medencéig mintegy 180 km szélességben húzódnak K-Ny-i irányban közel 1200 km hosszúságban.
7 ország (Franciaország, Olaszország, Svájc, Németország, Liechtenstein, Ausztria és Szlovénia) osztozik az Alpok területén.
Alapvető szerepet játszik a kontinens életében, ez megmutatkozik pl. abban, hogy markánsan elválasztja a mediterrán, óceáni és kontinentális éghajlatú területeket vagy abban, hogy centrális földrajzi helyzete lévén a közlekedési- és tranzitvonalak tengelyében található, s több évezredes kultúrtáj révén alapvetően rányomta bélyegét az európai történelemre.
Hágóit a különböző népek évezredek óta használják átkelésre, a helyi lakosság, az átmenőforgalom, valamint a nagyarányú turizmus okozta terhelése pedig mára oly mértékben megnőtt, hogy ez lassan eléri a terhelhetőség határát.
Az Alpok fiatal hegylánc, az egykori Laurázsia és Gondwana összeütközésének valamint a köztük lévő Tethys őstenger üledékeinek fölgyűrődése eredményeként jött létre a földtörténeti közép- és újidő során.