A hallás vizsgálata
2004/04/29 08:00
4910 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Most, hogy már ilyen sokat tudunk a fülünkről, ideje végigmérni osztálytársainkat: vajon ép-e még a hallásuk. Mielőtt birtokunkba vennénk audiométer programunkat, ismerjük meg az audiometria alapjait!

A hallásról kvalitatív képet audiométer alkalmazásával kaphatunk. Az audiométer elektroakusztikus mérőberendezés, segítségével meghatározott intenzitású és frekvenciájú hang állítható elő. Ezáltal lehetőségünk nyílik arra, hogy a mindennapi életben fontos hangtartományon belül a hallást viszonylag pontosan megvizsgáljuk. Az intenzitás mértékegységeként az akusztikus decibelt (dB) használjuk. A "0" dB fiatal, ép hallású egyének átlagos hallásküszöbének felel meg. Az audiométer segítségével az egyes frekvenciákon az éppen észlelhető hangerőt, vagyis a hallásküszöböt határozzuk meg, ezért ezt az eljárást küszöb-audiometriának nevezzük.
Az audiometria alapjait az 1961-ben orvosi Nobel-díjat kapott Békésy György rakta le.

Békésy György a Posta Kísérleti Állomás laboratóriumában a telefonkagyló tökéletesítésén dolgozva jutott el a belső fülbeli idegi átvitel mechanikai jellemzőinek fölfedezéséhez. (Békésy ezzel a munkájával alapozta meg a tudományos világ elismerését, az 1961-ben elnyert Nobel-díjat). Ott tervezte meg és készítette el az első magyar elektroncsöves audiométert dr. Török Bélának, a Szent János Kórház fülész főorvosának ötlete alapján. (Ennek korszerűsített változatát ma is gyártják, és világszerte Békésy-féle audiométer néven ismerik.)

A Békésy-féle audiométer

Az eredményeket mindkét fülre külön egy-egy előrenyomtatott űrlapon rögzítjük. Így jön létre az audiogram. Az audiogram dokumentum, s ma már sok vonatkozásban (pl. igazságügyi orvosi esetek) nélkülözhetetlen. Az audiogram-űrlapot Úgy szerkesztették meg, hogy a vízszintes tengelyen a különböző frekvenciákat (Hz), a függőleges tengelyen a hangerőt (dB) ábrázolják.


Egy audiogram

Az intenzitás skála minden hangra nézve 0 dB-es értékkel (ún. 0-vonal) kezdődik. A 0 dB fiatal, ép hallású egyének átlagos hallásküszöbének felel meg. Amennyiben a vizsgált egyén hallásküszöbe a 0-vonal alatt van, hallásveszteségről beszélünk, s a hallásveszteséget dB-ben fejezzük ki.

Módszertani útmutató

Dr. Piláth Károly

Csatlakozz hozzánk!

Kapcsolódó oldalak

Scientix A természettudományos oktatás közössége
All you need is code Minden a kódolás tanulásáról
Go Lab Laboratóriumok online
CodeWeek A Kódolás Hetének honlapja
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten

Csoportot ajánlunk