A jó minőségű cipőkrém használata eltünteti a kopást és a felületi sérüléseket. Megfakult, foltos bőrfelületeken színfelújító hatása van.
Bőrápolás
A bőr ruhadarabok és cipők már nem élő bőrfelületűek, de a környezeti hatások, a nap, a víz és a levegő száríthatja, fakíthatja. A tönkrement bőrt szinte lehetetlen kijavítani, ezért érdemes folyamatosan ápolni, így élettartamát jelentősen meghosszabbíthatjuk.
Lényeges, hogy a bőr mélyebb rétegeibe ne jusson víz. Bőrből készült használati tárgyak mosógépben való tisztítása végleges tönkremenettel jár. Ha átázik a cipőnk vagy a bakancsunk, akkor azt szárítsuk ki, de soha ne fűtőtestnél, mert megtöredezik tőle a bőr. A bőrcipőket és a bőrt is tartalmazó felsőrészből készült lábbeliket szobahőmérsékleten, kisámfázva vagy újságpapírral kitömve szárítsuk meg, még mielőtt bármilyen ápolási munkát megkezdenénk. A további használathoz olyan krémmel érdemes bekenni, amely a folyadék beszívódását megakadályozza, impregnálja. Ha a krém alaposan megszáradt, akkor fényezzük csillogóra egy természetes sörtéjű kefével.
A cipőkrém összetétele
A gyári cipőkrémek összetételéről a dobozok felirata alapján nem sokat lehet megtudni. A minőségi termékek mindig tartalmaznak méhviaszt, annak feladata éppen a víztaszítás. A többi összetevő vagy az állagot, kenhetőséget befolyásolja, vagy a bőrbe beszívódva a színezésért, illetve a rugalmasság javításáért felelős. Az újabb bőrimpregnáló szerek szilikonolajat tartalmaznak a viasz mellett.
Házi receptek
1. Színtelen cipőkrém átlagos igénybevételhez:
- 5 g méhviasz
- 5 kanál lanolin
- 30 cm3 növényi olaj
Vízfürdőn az összetevőket összeolvasztjuk és krémes állagúvá keverjük (esetleg robotgéppel). A krémet még meleg olvadt állapotban dobozba öntjük.
2. Erősebb, nedvesebb körülményekhez:
- 10 g méhviasz
- 60 cm3 terpentin
- 3 g reszelt szappanforgács
- 60 cm3 víz
A méhviaszt a terpentinben vízfürdőn feloldjuk és egy másik edényben a szappanból készítünk vizes oldatot. A két oldatot erős keveréssel elegyítjük egy krémes emulzióvá. Jól záró dobozban tároljuk.
A lanolin sárgásfehér színű, tisztított gyapjúzsír, azaz birkafaggyú. A lanolin tartja puhán a gyapjút és védi meg az átázástól. A bőr pólusain viszonylag könnyen felszívódik, ezért kenőcsök készítésére használják. A lanolinból kozmetikai szerek is készülnek.
A cipőkrémek színezése pigmentekkel házilag már nehezen oldható meg.
Önfényező szerek
Általában vizes bázisú polimer diszperziók, amiket szivacsos felhordófejjel ellátott flakonban hoznak forgalomba. Cipőre kenve azonnal csillogó felület jön létre. A gyorsfények alacsony viasztartalmúak, impregnáló hatásuk nincs, azaz a cipőkrém semmiképpen sem mellőzhető.
További érdekes oldalak:
- Cipőápolók tesztje
- How to Shine Shoes
- How It's Made Shoe Polish
- Shoe Care : How Do You Clean Dirty Shoes?
- Gorgeously Green : How to Make a Leather Protector for Your Shoe
- How To Make Your Leather Shoes Shine
Siegler Gábor cikke