A laboratórium kialakításán kívül tananyagfejlesztést, és pedagógiai-szakmai továbbképzést is magában foglaló átfogó fejlesztésre 2011. április és 2013. június között került sor. A „Ferencváros a korszerű természettudományos oktatásért” elnevezésű projekt lezárására ünnepélyes keretek között Dr. Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár és dr. Bácskai János, Ferencváros polgármesterének részvételével került sor.
Galileo Galilei elveinek megvalósulása
A korszerű eszközökkel felszerelt laboratóriumban lehetővé válik a természettudományok oktatásában és művelésében a Galileo Galilei által megfogalmazott elvek alkalmazása, azaz elmélet és a gyakorlat összekapcsolása. Mindez 21. századi szinten történő megvalósításban. A tananyag szemléletes átadását digitális táblák, valamint dokumentum kamerákat is magába foglaló informatikai eszközpark teszi még könnyebbé és kényelmesebbé.
Az 5000 diák látványos kísérletekkel tarkított órák keretében tanulhatja a fizikát, kémiát, biológiát, földrajzot és sajátíthatja el a tudományos felfedezések módszertanát. A projekt során a legmodernebb kísérleti, mérési és informatikai eszközökkel felszerelt, egyenként húsz-húsz fő befogadására alkalmas fizika-biológia és kémia-biológia laboratórium került kialakításra.
„Napjaink tudásalapú és technológiai fejlődés által vezérelt társadalmában a jövő generációi számára elengedhetetlen a versenyképes természettudományos ismeretek alapos elsajátítása. A ferencvárosi Leövey Klára Gimnáziumban kialakított laboratórium 11 kerületi és 1 vidéki iskola számára biztosít kiváló lehetőséget a korszerű tudás megszerzésére és elmélyítésére. A kiválóan képzett pedagógusok, a jól felszerelt laboratórium és a kialakított tananyag segítségével a diákok professzionális körülmények között ismerhetik meg a természettudományok szépségét” - mondta el dr. Bácskai János, a IX. polgármestere a projektzáró rendezvényen.
Leonar3do, DNS és közel 400 vegyszer
A Leövey Klára Gimnázium természettudományi laborja számos hi-tech eszköz áll a diákok és tanárok rendelkezésére.
A kémiai kísérletekhez a labor közel 400 anyagot számláló vegyszerkészlete áll rendelkezésre, melyek között szerepel például az igen drága NAD (ez az élő szervezetek energiatermelő folyamatainak fontos molekulája) is.
A biológiai labor eszköztárát 150 féle, korszerű, oktatást segítő műszer alkotja. A mikroszkópokkal sejttani, szövettani, mikrobiológiai, vagy akár molekuláris biológiai vizsgálatok, kutatások végezhetők, emellett az ezerszeres nagyítású fénymikroszkópokkal már a baktériumok is jól megfigyelhetőek.
A gimnázium az első olyan oktatási intézmény, amely intézményesített formában oktatási segédeszközként használja a Leonar3do térbeli modellező berendezést. A rendszer segítségével virtuálisan körüljárható a DNS molekula szerkezete, az elektromos, mágneses vagy gravitációs térszerkezet, az eszköz továbbá segíti a Naprendszer bolygói keringésének tanulmányozását.
800 kísérlet, részletesen leírva
A projekt részeként megvalósított tananyagfejlesztés keretében fizikából, kémiából, biológiából és földrajzból együttesen közel 800 kísérlet részletes leírására került sor. Az 5-12. évfolyamos diákok számára készített tananyagok több mint 2000 oldal terjedelemben segítik a laborfoglalkozásokat és a tudás elsajátítását. A fiatal „tudósjelöltek” a tanagyaghoz DVD formátumban is hozzájutnak.