A vizet magukban megkötő golyók a virágföldet helyettesíthetik és ültethetünk közéjük növé-nyeket vagy csak simán dekorációnak is használhatjuk.
A dekorgolyók tartalmazhatják az összes nélkülözhetetlen tápanyagot, melyre a növényeknek szüksége van. Ezek segítségével a növények akár hetekre is magukra hagyhatok öntözés nélkül. A golyók színtelen és minden fajta élénk színben kaphatók.
Összetétel
A csomagban kapható 20-30 gyöngy lényegében nedvszívó granulátum. A tasakok felirata legtöbbször nem igazít el, hogy mi ezek összetétele. Pedig ez az anyag, a nátrium-poliakrilát, illetve kopolimerjei a dekorációnál bővebb felhasználású. Legfontosabb tulajdonsága, hogy térfogatának sokszorosát (2-300-szoros) képes folyadékból elnyelni, és azt egy ragacsos zselés formában magában tartani.
A nátrium-poliakrilát alkalmazásai
Az egyszer használatos papírpelenkában nátrium-poliakrilát apró szemcsék, vagy pelyhek vannak a többrétegű papír vattában eloszlatva. Kívülről polipropilén gumibugyi és színes mintás papír borítja. A hatékonyságban szerepet játszik a szemcsék mérete, elhelyezkedése, és relatív mennyisége. A polimer megduzzad a vizelet hatására és csomó, gélblokk jöhet létre, amely megakadályozza, hogy a beérkező folyadék a pelenka belsejébe jusson. A nátrium-poliakrilát rendkívüli hidrofil tulajdonságú, így nem csak a vizeletet szívja fel, hanem a bőr természetes hidratáltságát is rontja.
Horgászok zselé golyói ebből az anyagból készülnek, amelyeket etetésre ajánlanak, főleg a hidegebb vizekre. Előnyük, hogy körülbelül tízszeres mennyiségű aromát tartalmaznak az átlagos etetőanyaghoz képest. Nyílván aroma oldatba áztatott granulátumból készülnek ezek. Etetéskor az aroma lassan oldódik ki a vízbe és illatával a halakat a horog közelébe csalja.
Kérdés mi történik a golyókkal a használat után. A kereskedelmi feliratok szerint biológiai úton lebomlanak. Ez lehetséges, de házi kísérletek hosszú idő után sem igazolják ezt az állítást.
A kísérlet értelmezése és magyarázata
A polimer láncon negatív töltésű karbixilát-csoportok sorakoznak oldalláncként. Ezekhez a funkciós-csoportokhoz erősen kapcsolódnak hidrogénkötéssel a vízmolekulák. A láncot vastag hidrátburok veszi körbe. A makromolekulák hidrátburka részlegesen közössé válik, és így az erős hidrogénkötések révén térhálós szerkezet alakul ki.
További érdekes oldalak
- Sodium Polyacrylate - SAP
- Szuperabszorbens polimerek (SAP)
- Sodium Polyacrylate
- Fun With Sodium Polyacrylate
- Sodium Polyacrylate demonstration
Siegler Gábor cikke