Egy kísérlet végrehajtása és a tapasztalatok értelmezése meghatározó a természettudományos gondolkodásban. Sok kísérlet bonyolultsága, időigénye, vagy veszélyessége miatt nem szerepelhet az érettségi vizsgán. Egy részük a leírás alapján elemezhető, illetve a várható eredményük megbecsülhető. Ezeket nevezik nem elvégzendő kísérletnek a szóbeli követelményekben.
A 2014. májusi vizsgaidőszakra nyilvánosságra hozták az emelt szintű kémia érettségi szóbelijére a B. feladatsort, amelyből
A tételsor 2. kísérlete:
Három kémcsőben, ismeretlen sorrendben, három színtelen folyadék van: aceton, víz, illetve benzin. A tálcán lévő eszközök és egyetlen kiválasztott vegyszer segítségével azonosítsa a kémcsövek tartalmát! A folyadékokat egymáshoz is öntheti. Válaszát indokolja!
Szükséges eszközök és anyagok:
- műanyag tálca
- aceton
- benzin
- desztillált víz
- jód
- ezüst-nitrát-oldat (0,1 mol/dm3)
- 6 darab üres kémcső
- kémcsőállvány
- kémcső
- fogó
- 2 darab vegyszeres kanál
- csipesz
- pH-papír
- védőszemüveg
- gumikesztyű
- hulladékgyűjtő
Kísérletleírás 1. változat:
Három kémcsőben az alábbi anyagok vannak: víz, benzin, aceton. A három kémcsőben található vízhez, benzinhez és acetonhoz jódot adunk, amelynek oldódásával azonosítjuk a folyadékokat.
Tapasztalat
A kémcsövekben a jód különböző mértékben és különböző színnel oldódik. Két kémcsőben a jód jól oldódik, egyikben barna, másikban lila színnel. A harmadik kémcsőben nem tapasztalunk változást, csak hosszabb idő (25-30 perc) után megsárgul fokozatosan.
Értelmezés
A jód a halogének közé tartozik, amely fizikailag apoláris oldószerben oldódik jól. Vízben, poláris oldószerben nagyon lassan, illetve nehezen. Az apoláris oldószerekben attól függően, hogy az oldószer molekulái tartalmaznak-e oxigént vagy nem, barna illetve lila színnel oldódik a jód.
Abban a kémcsőben, amelyben az oldat barna színű lett, az aceton volt. Amelyikben az oldat lila színű lett, abban a benzin volt. A színtelen, illetve a hosszabb idő után sárguló oldat vizet tartalmazott.
Kísérletleírás 2. változat:
Az ismeretlen folyadékokból páronként mintákat öntünk össze. Egy esetben kétfázisú és két esetben egyfázisú rendszert kapunk.
Értelmezés
Az aceton a vízzel és a benzinnel is elegyedik. A kétfázisú rendszer csak a víz és a benzin összeöntésével jöhet létre, így a harmadik kémcsőben az aceton van. Az egymással nem elegyedő folyadékokat az egymáshoz képesti helyzetükkel azonosíthatjuk. A víz sűrűsége nagyobb, mint a benziné, ezért alul lesz a kémcsőben.
Felmerülhet, hogy az anyagok és az eszközök között miért szerepel az ezüst-nitrát-oldat vagy a pH-papír? Módszertanilag helyes téves megoldásokat sugalni?
További érdekes oldalak:
- B feladat kísérletei
- Aceton, víz és benzin azonosítása
- Aceton, víz és benzin azonosítása
- Aceton, víz és benzin azonosítása
- Hasonló hasonlót old
Siegler Gábor cikke