Az elektronikai berendezések egyik leglényegesebb fejlődési útja a méretcsökkenés. Az utóbbi évtizedekben sokat csökkent a számítógépek, zene- és filmlejátszó eszközök mérete. Az adattárolók kapacitása rendkívül fontos, hiszen egyre több információt zsúfolunk össze egyre kisebb helyen. Az 1990-es évek elején még 40 MB-os merevlemezekkel dolgoztunk, míg nem egészen két évtized múlva már a 40 GB-os, számítógépekben levő adattárolók kicsinek számítanak. A merevlemezeken az adatok tárolása mágneses elven történik. A digitálisan tárolt információ nullái és egyesei különbözően mágnesezett területeket jelentenek. Az olvasófej ezeket olvassa le a merevlemez működése közben.
A lemez adattároló kapacitásának növelése úgy valósult meg, hogy ezen mágnesezett területek egyre kisebbek lettek, így az olvasófejek egyre gyengébb mágnesezettséget kellett érzékeljenek. A 2007-es fizika Nobel-díj nyertesei az 1990-es években egymástól függetlenül dolgoztak ki olyan eljárást, melynek révén lehetségessé vált kisebb méretű és nagyobb kapacitású adattárolók olvasása. Az általuk felfedezett jelenség az óriás mágneses ellenállás. Az olvasófejekben korábban tekercseket használtak, melyek a változó mágneses tér hatására indukálódó elektromos áram révén értelmezték az adattárolókban levő információt. Ez a technológia az írásnál megmaradt, az olvasásnál azonban megjelent a Fert és Grünerg által felfedezett technológia.
A történet 1857-re nyúlik vissza, amikor Lord Kelvin közzé tette tanulmányát a vezetők ellenállásának változásáról mágneses tér hatására. Ez volt az óriás mágneses ellenállás felfedezéséhez vezető út első állomása. Az adattárolóknál látható folyamatos méretcsökkenés hátterében a nanotechnológia, a parányi méretek tudományának és technológiájának fejlődése áll. Az egy atomnyi vastagságú fémrétegek létrehozása a ’70-es évek vége óta megmutatta, hogy számos anyag, a szokásosnál eltérő viselkedésű ebben a mérettartományban.
Az elektromos ellenállás az elektromos tér (és az elektronok), vezetőben való mozgásának akadályoztatása miatt lép fel. A mágneses tér hatása az ellenállásra az elektronok egy speciális tulajdonsága miatt jelentkezik. Ez a tulajdonság az elektronok spinje, mely olyasmi, mintha az elektronok saját tengelyük körül forognának. A spin kétféle lehet (mintha egyik vagy másik irányba forognának). A mágnesezett anyagokban az elektronok többségének a spinje azonos. Egy ilyen mágnesezett anyagban azok az elektronok mozognak a legzavartalanabbul, melyek spinje a többségével azonos. Azon kevés elektron, melynek spinje a nagy többségével ellentétes, nehezen haladhat előre, mintha „árral szemben” menne. Az óriás mágneses ellenállást egy parányi szendvicsben hozták létre. Két mágnesezhető, igen vékony fémréteg közé egy nem mágnesezhető réteget helyeztek.
- Amikor a két fémrétegben a mágnesezettség iránya azonos, a többségben levő, ennek az iránynak megfelelő spinű elektronok kis ellenállással, szinte zavartalanul haladnak át a szendvicsen. A kevés számú, ellentétes spinű elektron mozgása akadályozott. Összességében az ellenállás kicsi.
- Amikor a két fémrétegben a mágnesezettség iránya különböző, a többségben levő, az első lemezben többségben levő, azonos spinű elektronok áthatolnak a nem mágneses rétegen, de nagy ellenállásba ütköznek a másik fémlemezben. A kevés számú, előbbiekhez képest ellentétes spinű elektron mozgása most lényegesen könnyebb. Összességében az ellenállás nagy.
Az 1980-as évek közepén Albert Fert és munkatársai vasból és krómból készített „szendvicset”, melyben a rétegek néhány atomnyi vastagságúak voltak. A gázhalmazállapotú vasból és krómból készített rétegekből Peter Grünbergnek és kollégáinak vékonyabbat, 2-3 atomnyi vastagságút sikerült előállítaniuk. A két tudóscsoport munkája nyomán igen nagy mágneses ellenállás-változást sikerült létrehozni. A korábbi 1%-os eltérés 10-50-szeresét (rétegvastagságtól függően).
Az óriás mágneses ellenállás felfedezése az ipari alkalmazásokat is megmozgatta és 1997-ben megjelent az első olyan merevlemez, melynek működése erre a jelenségre épült. Fert és Grünberg felfedezése az elektronikában új fogalmat hozott létre, a spintronikát. Az elektron spinjének fontos szerepe lehet más elektronikai eszközök, például a számítógépes RAM-ok új generációjának kidolgozásában.