Hazai mérgező békák
2013/10/02 13:50
26877 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Nem szükséges Dél-Amerikába utaznunk, hogy mérgező békával találkozzunk. Bizony, a hazai fajok bőre is termel méreganyagokat.

A 400 millió éves evolúciós múltra visszatekintő kétéltűek hatezerre becsült fajszámukkal a gerincesek egyik legkisebb és egyben legveszélyeztetettebb törzse, fajaik több mint felét kipusztulás fenyegeti. Életük során többségük eltávolodik a víztől, attól függetlenül is megél - igaz a levegő nedvessége életben maradásukhoz nélkülözhetetlen - azonban szaporodásukhoz vízre van szükség, hisz petéik, majd lárvájuk vízben fejlődik. Három csoportjuk közül kettő közismert, a farkatlan kétéltűek közé tartoznak a békák, a farkos kétéltűek közé a szalamandrák és a gőték, a lábatlan kétéltűek azonban hazánkban kevésbé ismertek, Dél-Amerika mellett kisebb faj- és egyedszámban Afrikában és Ázsiában is előfordulnak.

Bemásolt elem Hazai képviselőik és mérgeik

Hazánkban tizennyolc (időnként vitatott a szám, bizonyos vélemények szerint 16) kétéltű faj él, közülük mindegyik védelmet élvez. Jellegzetes, élénk hasszínűkről könnyen felismerhető, 5-6 cm nagyságú vöröshasú (síkvidéki) és sárgahasú (hegyvidéki) unka ijedtében jelentősen növeli bőrváladéka termelését, így testük felülete gyakran habos lesz. A fokhagymaillatú váladék szembe, szájba vagy orrba jutva égő, csípő érzést vált ki.

A 8-13 cm-es varangyok szintén két fajjal képviseltetik magukat hazánkban, mind a zöld, mind a barna varanggyal akár településeken is találkozhatunk. Bőrmirigyeik bufotenint és bufiviridint termelnek, amelyek a hazai fajok közül a legerősebb méreganyagoknak tekinthetők. Szerencsére a nyálkahártya- és bőrirritációnál komolyabb tünetre nem kell számítanunk. A bufotenint a fültőmirigyükből is ürítik, olykor tudatmódosító szerként, illetve afrodiziákumként használják.

A kisméretű, alig 5 cm-es zöld levelibéka mérge hemolitikus hatású, azaz vörösvértesteket elpusztító hatással bír. Szerencsére komoly aggodalomra nincs ok, az állat testén található mennyiség igen csekély, teljesen veszélytelen mennyiségű.

Az Aggteleki Nemzeti Park címerállata, a foltos szalamandra is rejteget némi veszélyt. Méreganyaga a szamandarin az idegrendszerre gyakorol hatást, fokozza a vérnyomást, görcsöket válthat ki, sőt érzéstelenítő hatással is bír. Azonban itt is megnyugtatunk mindenkit, oly kicsiny mennyiségű, hogy maximum nyálkahártya-irritációt válthat ki.

A hazai fajok méreganyaga

A fentiekből kitűnik, hogy a hazai kétéltű fajok méreganyaga igen szerény mennyiségű, mérgezést semmilyen esetben sem válthat ki. Legrosszabb esetben nyálkahártya- és bőrirritáció alakulhat ki, amely kézmosással teljesen elkerülhető.

Tünetek (hazai fajok esetén)

  • nyálkahártya (orr, száj, hüvely, makk) irritáció - csípő, égető érzés
  • bőrirritáció - csípő, égető érzés
  • szemirritáció - csípő, égető érzés

Mit tegyünk?

Hazai fajok esetében egy alapos, szappanos kézmosás bőven elegendő. Abban az esetben, ha már kialakult a nyálkahártya irritáció, szintén ajánlott a bő vízzel történő öblítés. Szerencsére allergiás reakciók nem ismertek.

A veszélyes trópusi fajok

A Dél-Amerikában honos nyílméregbékák neve onnan ered, hogy bőrük váladékát az indiánok nyílaik hegyére kenték, majd ezzel vadásztak. Az igen élénk és változatos színű békák számos méreganyagot termelnek, egy alig 3 cm-es egyed váladéka akár 50 nyílhegy készítésére is alkalmas. Jelenleg a legveszélyesebbnek - amely egyébként valamennyi veszélyes állat között is előkelő helyen szerepel - az arany nyílméregbékát tekintik. A Kolumbia esőerdeiben őshonos faj neurotoxint, azaz idegmérget termel, amely az idegsejtek közötti információátadást akadályozza. Egyetlen milligramm méreg akár 20 felnőtt ember megöléséhez is elegendő.

Marsi Zoltán cikke

Csatlakozz hozzánk!

Kapcsolódó oldalak

Scientix A természettudományos oktatás közössége
All you need is code Minden a kódolás tanulásáról
Go Lab Laboratóriumok online
CodeWeek A Kódolás Hetének honlapja
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten

Csoportot ajánlunk