Sokakban bizonyára már felmerült a kérdés, hogy valójában mit is takar ez a szókapcsolat. Az első "lapos" képernyős televíziók gyártói az LCD technológiát alkalmazták. A gyártók azóta is folyamatosan fejlesztik technológiát, nőtt a képátló, a felbontás, a kontrasztarány, majd jött a dinamikus kontraszt és még sok-sok, a képminőséget javító újítás. Az LCD TV-k a legnépszerűbbek a vásárlók körében, piaci részesedésük a legnagyobb.
A LED TV is LCD TV?
Tulajdonképpen a LED TV is egy LCD TV, csak az LCD panel megvilágítására hidegkatódos fénycsöveket (CCFL) használnak. Az LCD TV-k esetén a háttérvilágítás sok problémát okozott. Egyrészt meg kell oldani, hogy viszonylag egyenletes legyen a fényerőeloszlás. Ezt tökéletesen nem mindig sikerül, általában a képernyő alsó és felső részén egy halvány fénybeszűrődés figyelhető meg, amely a sötét részeknél zavaró hatású lehet.
A megoldás az LCD TV-k esetén a háttérvilágítás megújítása volt. A CCFL fénycsövek helyett a LED TV-k esetén LED-eket alkalmazunk háttérvilágításként. A LED-eket kétféleképpen rendezhetjük el az LCD panel mögött: mátrixszerűen, vagy a panel szélein sorban egymás mellet, ezt nevezzük Edge LED technológiának.
Mindkét technikának megvannak az előnyei. A panel mögött elhelyezett LED-ek esetén jóval több LED-re van szükségünk, de lehetőség van a Local Dimming technika alkalmazására. Az Edge LED esetén a felépítésből adódóan erre nincs lehetőség, viszont a LED TV vastagsága akár 3-4cm is lehet!
LCD, LED és Plazma – melyik TV miért jó?
A három technológia más-más alapelvet használ, ezért mások az előnyeik és a hátrányaik is.
A plazma TV képernyőjének minden egyes képpontjában apró elektromos kisülések hozzák létre a felvillanó fényeket, így a képet is. Ezért nagyon jó a kontrasztarány és gyors a képfrissítés, viszont nagyon melegszenek, és így nem energiatakarékosak - sőt, pazarlónak mondhatóak. A betekintési szögük nagy, az élettartamuk viszont viszonylag kicsi. Csak azoknak érdemes plazma TV-t vásárolni, akik nagyon jó képminőségre vágynak, és készek ezért komoly összegeket beruházni.
Az LCD TV képernyőjét egy nagy méretű folyadékkristályos kijelző alkotja. Ahhoz, hogy képet lássunk rajta, a folyadékkristályos kijelzőt hátulról meg kell világítani. A kijelző megszűri a háttérvilágítást, ezért végeredményként nagyszerű képeket láthatunk. Ha egy ma, a boltokban kitett darabot vizsgálunk, keresve a hibákat a megjelenítésben, szinte nem is találkozunk hátrányokkal, a gyártók kiküszöbölték a kezdetleges hibákat.
A LED TV tulajdonképpen az LCD TV egyik változata – itt ugyanis a háttérvilágítást oldják meg a kis fogyasztású, de nagy fényerővel rendelkező LED-ekkel. A LED TV számos olyan előnyökkel rendelkezik, ami sajnos egy Plazma TV esetén csak álom. Ilyen pl. a gyakorlatilag végtelen kontrasztarány, az élénk és telt színek, és mindehhez társul még a kifejezetten alacsony energiafelhasználás.
Képminőség szempontjából tehát a LED TV az első helyezett, utána alig lemaradva a Plazma TV következik, a sor végére pedig az LCD TV kerül.
Ha az energiahatékonyság szempontjából állítjuk őket sorba, akkor a sorrend megváltozik.
A LED TV verhetetlenül és vitathatatlanul az első, ha már az EDGE technológiával készült, és rögtön utána az LCD TV következik. A régebbi típusú LED TV-k fogyasztása megközelíti a Plazma TV fogyasztását, ami az utóbbi években jelentősen csökkent (Plasma TV - 160-200 Wh, használattól függően). Sok Plazma TV használó szerint a kissé nagyobb fogyasztásért a sokkal szebb kép kárpótolja a nézőt!
A szolgáltatások tekintetében bármelyik televízió típus kielégíti a legnagyobb igényeket is, ebben nem nagyon lehet különbséget tenni közöttük. Léteznek típusok saját memóriával, kép a képben technológiával, és HD felbontással mindhárom televízió típusban.
További érdekes oldalak:
- Wikipédia - LED-televízió
- Whai is a Cold Cathode Fluorescent Lamp (CCFL)?
- Plasma Vs LCD Vs LED Which TV should I buy?
Zsigó Zsolt cikke