Az OPAC-nak ma már van egy szélesebb jelentése is, minden olyan bibliográfiai adatbázis felhasználói felületét így hívjuk, amely a dokumentumok könyvtári leírásait teszi nyilvánosan hozzáférhetővé a hálózaton keresztül. Ennek következtében találhatunk olyan OPAC-okat is, amelyek nem egy adott könyvtár számítógépes katalógusához tartoznak, hanem több könyvtár közös katalógusához, egy ország nemzeti könyvtárának a nemzeti anyagot a legteljesebben tartalmazó nemzeti katalógusához, vagy egy bibliográfiai szolgáltató katalógusához.
Az OPAC tehát nem más, mint egy könyvtári integrált rendszer bibliográfiai adatbázisának a felhasználók által igénybe vehető visszakereső felülete. Ennek következtében annyiféle OPAC van, ahány integrált rendszer. Ami persze nem lenne baj, a baj az, hogy ahány rendszer, annyiféle apró eltérést találunk a visszakeresésben, a találatok megjelenítésében. Ezek az eltérések nem jelentősek, hiszen lényegében mindegyik rendszer ugyanazokat a felhasználói igényeket igyekszik kielégíteni, hasonló eszközökkel.
Ha például leszűkítjük a keresések körét a könyvtári adatbázisokra, akkor a meglévő OPAC-ok használatánál érdemes tudni, hogy melyeket mikor, milyen esetben célszerű megnézni.
A könyvtári Opacok-ról általában elmondható, hogy a könyvtáros társadalom „nagy, kibővített katalógusai”, hiszen ezek által nemcsak a saját könyvtára állományában keresgélhet a felhasználó, hanem nagyon sok könyvtár katalógusában. Vannak könyvtárak, amelyek folyóiratcikkeket is feldolgoznak, Opac-ok, amelyekből teljes körű tájékoztatást kaphatunk egy-egy szakterület irodalmáról.
Az alábbiakban egy közös katalógusra hívjuk fel a figyelmet.
A HunKat technikai jellemzői
A HunKat lelke a HunTéka WebOPAC-ot is kiszolgáló Monguz program. A Monguz egy platform-független keretrendszer, amely távoli információforrások közös felületen való lekérdezésére szolgál. A különböző adattárak lekérdezését és az eredmények különféle protokollok szerinti megjelenítését vagy továbbítását könnyen bővíthető plugin rendszer segítségével valósítja meg.
Néhány további jellemző:
- JAVA programnyelven íródott, ezért platform-független.
- Többféle protokollt ismer (Z39.50, CCL, SQL stb.), melyek segítségével képes heterogén adattárak közös felületének biztosítására (pl.: Tinlib, QTeka, Corvina katalógusok közös felülete).
- Plug-in rendszere segítségével könnyen bővíthető (új protokollok, adatbázisok).
- Példányai többszörösen is összekapcsolhatók, ezért akár nagy földrajzi távolságokat áthidaló, lekérdező rendszer is építhető.
- Belső adatcsere formátuma XML.
- (Bővebb információ: http://www.monguz.hu)
A HunKat a közös keresés mellett a MARC rekordletöltést is támogatja. A tagkönyvtárak eldönthetik, hogy engedélyezik-e a rekordok MARC formátumban való letöltését. A MARC rekordok többféle formátumban és többféle kódolással is elérhetővé tehetők.
A HunKat képes OAI alapú szolgáltatási pontként is működni. Ennek segítségével egyrészt bevonhatók a körbe digitális archívumok is (pl. Elektronikus Könyvtárak), másrészt közös keresőkön létesített közös keresőszolgáltatás is megvalósítható. Ez úgy érhető el, hogy hibrid megoldásként együttesen alkalmazásra kerül a valódi elosztott rendszer és az OAI alapú rendszer, és ezek összekapcsolásával nagyszámú és heterogén katalógusok valamint adattárak lesznek elérhetők egyetlen, közös kereső pontról kiindulva.
A rendszer lehetővé teszi a:
- keresést, böngészést a különböző típusú könyvtárak adatbázisaiban,
- dokumentumok azonosítását,
- példányok helyének megállapítását.
Az eddig elkülönülten működő Huntéka könyvtári katalógusok közös, virtuális katalógusba olvadtak össze. A különálló katalógusok a program Z39.50-es interfészén keresztül összevonhatók lettek egyetlen virtuális katalógusba. A szabványos lekérdező nyelv használata azonban azt is lehetővé teszi, hogy a HunKat bekapcsolható legyen nagy, integrált keresőrendszerekbe.
Szepesi Judit
informatikus könyvtáros
Németh László Városi Könyvtár és Pósa Lajos Gyermekkönyvtár