Januárban született híres matematikusok
Folytatva a sorozatunkat, következzen most három olyan tudós, akik sokoldalúságukkal tűntek ki a többiek közül.
Marie Ennemond Camille Jordan
A francia matematikus neve a matematika sok területén felbukkan. A halmazok mérésének probblémájával is foglalkozott. Elsőként ismerte fel a Galois-elmélet jelentőségét. Továbbfejlesztette a csoportelméletet és bebizonyította a leíró topológia egyik alaptételét, a Jordan-tételt. Ismert matematikai fogalmak a Jordan-féle normálalak, a Jordan-mérték, Gauss-Jordan elimináció, Jordan-féle felbontás is. Ez is azt mutatja, hogy egy sokoldalú matematikust tisztelhetünk a személyében.
Vele is kapcsolatos honlapok:
Joseph-Louis Lagrange
Lagrange-tétel, de a matematikai analízis alapjait tanulók is találkozhatnak egy tőle származó tétellel. Függvények egy csoportjának is ő a névadója. Létezik Euler-Lagrange-differenciálegyenlet, Lagrange-pont, Lagrange-polinom, D'Alembert-Lagrange-féle egyenlet, Lagrange-féle multiplikátor, Lagrange-féle középértéktétel, Lagrange-inverziós formula, Lagrange-görbe. A matematikai módszereit a fizikában és a csillagászatban is alkalmazta, így e tudományokban is jelentőset alkotott.
Munkássága átfogja szinte az egész XVIII. századi matematikát. Nevét őrzi - többek között - a véges csoportokra vonatkozó a csoportelméletiVele kapcsolatosak az alábbi web-lapok is:
Sir Isaac Newton
határozott integrálok kiszámítását. A matematika más területein is tevékenykedett. A sokak által ismert binomiális tétel is tőle kapta a nevét. Ha a Newton kép felett, a nevére kattintunk, akkor bőséges, angol nyelvű ismertetőt olveshatunk az életéről és munkásságáról.
A nagy angol tudós nevét a közvélekedésben elsősorban fizikusként szokták emlegetni, pedig jelentős munkát végzett a matematika terén is. A differenciál- és integrálszámítás alapjainak lerakásánál jelentős szerepe volt. Az ő nevét is viselő formula nagyon megkönnyítette a függvények nagy csoportjának tagjaival adott