Egy korábban megjelent cikkünkben már szóltunk olyan nagy magyar matematikusokról, akik október hónapban születtek. Most egy kicsit tágítjuk a kört. Olyan matematikusok következnek, akik ugyncsak e hónap szülöttei, de külföldiek.
Leonardo Pisano Fibonacci
A sorozatok témakörének tanítása közben a legtöbb matematikatanár említést tesz a Fibonacci sorozatról. E sorozat névadója itáliai volt, a középkor legnagyobb matematikusaként tartják számon. Egy észak-afrikai városban nőtt fel, majd kereskedelmi utazásokat tett a keleti világban. Röviddel hazatérte után publikálta híres Liber Abaci című művét. A könyv nagymértékben elősegítette az arab algebra és a hindu-arab számírás elterjedését Európában.
Evariste Galois
Aki tanulmányai során kapcsolatba kerül az absztrakt algebrával, az bizonyára találkozik Galois nevével. Igen rövid, de termékeny életetet élő francia matematikus volt. 1830-as forradalmi munkássága miatt börtönbe vetették. Itt egészségi állapota leromlott, ezért kórházba került. Ezen a helyen a fiatal matematikust hatalmába kerítette egy feslett életű nőszemély, aki miatt ennek a remek fiatalembernek végsősoron meg kellett halnia. Egyes vélemények szerint Lajos Fülöp egyik ügynöke sértő megjegyzést tett Galois szerelmére, és a szerelmes ifjú az ezt követő párbajban kapott halálos sebet. Ám a párbaj előtti éjszakán a páratlan lelki erővel bíró matematikus lejegyezte a csodálatos felfedezésekkel teli elméletét, a mai modern algebra alapgondolait. Az általa megteremtett csoportelmélet áttörte a matematika határait, és a modern fizikát is nagymértékben segítette. Ahogy lenni szokott, elméletének fontosságára azonban csak később figyeltek fel.