egy memphisi sírban
Magát a sírt ugyanez a csoport fedezte fel 1996-ban és kiderítették, hogy azt újra felhasználták macska-katakombának kr. e. 600 és kr. u. 200 között. Maja halotti lakosztálya három szobából állt, a földjén rengeteg faládikó, néhány emberi maradvány és számtalan mumifikált macska hevert. Az állatokat valószínűleg Basztetnek, Memphis istennőjének áldozták fel, aki a mitológiában asszony-oroszlán, majd macska volt.
2001 novemberében a központi szobában dolgozva találták meg az oroszlán múmiáját. A méretei alapján a régészek feltételezik, hogy hím példányról van szó. Az oroszlánokat az egyiptomiak úgy tekintették, mint Mahesznek, Basztet fiának megtestesülését. Az állatok királya a Nap, az erő szimbólumaként elkísérte a királyt a háborúba. Vadászása királyi bravúrnak számított és mivel veszélyesnek, tiszteletre méltónak és hatalmasnak vélték, ajándékokkal akarták csillapítani.
A sírbeli oroszlán feje Észak felé, teste Kelet felé volt fordítva. Az állat csontváza teljesen ép, a csontok nem estek szét, kivéve a kulcscsontot, amely nyilván akkor mozdult el helyéről, amikor a pólyák szétmállottak. Az oroszlán nyújtott lábakkal feküdt. Hét bordája, ugyanazon az oldalon, valamikor élete folyamán, eltört. A hegek arra utalnak, hogy esés vagy erős ütés következtében.
A felfedezés jelentőségét emeli, hogy bár ismert, hogy Memphisben éltek oroszlánok és Szakkarában temették el őket, Maja sírjában találták meg az elsőt. A múmia korára vonatkozóan pontosabb adatokkal szolgál majd a most folyó C-14 teszt, a genetikai vizsgálatok arra is választ adnak, hogy az állat Délről, Núbiából vagy a Közel-Keletről származik-e. A csontok tanulmányozásából pedig megállapítható lesz, hogy milyen betegségben szenvedett, milyen balesetek érték, így rekonstruálni lehet a történetét.
(gluck)