A korrózió
A korrózió olyan, elsősorban kémiai reakciók gyűjtőneve, amelyek a fémek felületéről kiindulva és a fémek belseje felé haladva fejtik ki roncsoló hatásukat.
Ismert az a jelenség, amikor egy vas-, vagy acéltárgyat a szabadban hagyunk, és a felületén egy adott idő múlva először vörösbarna foltok, majd egyre nagyobb összefüggő felületek jelennek meg. Ha elég hosszú idő telik el, akkor a felületet lyukacsos, porózus, lemezes szerkezetű lesz, s ez a folyamat addig tart, míg az egész fémtárgy át nem alakul. A keletkező, színes képződményt rozsdaként ismerjük, a folyamatot pedig a korróziónak nevezzük.
A korrózió a vason‚ s az acélon vörösbarnás, egyéb fémeken, mint például alumíniumon, cinken, magnéziumon fehér kivirágzást, bemaródást, míg sárgarézen elszíneződést, repedést okoz.
A korrózió világszerte nagy károkat okoz a hétköznapi életben‚ a gazdaság és az ipar minden területén. Ha egy vasfelületet nem védünk meg, akkor csupán a légköri hatások következtében évente kb. O,1 mm-t veszít vastagságából. A korrózió okozta becsült kár hazánkban is több tízmilliárd forint évente, míg az Egyesült Államokban ezt hozzávetőleg évi 50 milliárd dollárra becsülik.
A súlyos károk csökkentésére, berendezéseink, tárgyaink védelmére különböző eljárásokat fejlesztettek ki a szakemberek, amelyeket összefoglaló néven felületvédelemnek nevezünk.
A korrózióvédelem hagyományos eljárásait mindenki alkalmazza, gondoljunk csak a festésre. A szakemberek a korróziógátlás egy újfajta módszerét is kidolgozták, amely környezetbarát megoldás, hiszen nem használnak szerves oldószereket a munkafolyamatok során. Ez a porfestés!
A porfestés
Az elektrosztatikus porfestés (másik nevén szinterezés), elsősorban acél és alumínium munkadarabok, használati tárgyak festésére alkalmas felületkezelési eljárás. Sokkal környezet kímélőbb folyamat, mint az oldószeres festés.
Másik előnye, hogy a festék felülete nagymértékben karcolás- és kőfelverődés-álló, ugyanakkor igen rugalmas is.
A porfestés három fő munkafolyamatból áll
- Felület-előkészítés
- Porszórás
- Beégetés
A felület előkészítése
A munkadarabot homok- vagy szemcsefúvással megtisztítják, zsírtalanítják és ha szükséges, foszfátozással korrózióállóbbá teszik a munkadarabokat.
Foszfátozás
A foszfátozás egy olyan felületkezelési eljárás, aminek köszönhetően a felületen található szennyeződéseket távolíthatjuk el. Ha a felületen található olaj és egyéb szennyeződéseket nem távolítjuk el, akkor nem lesz megfelelő a festék tapadása.
Porfestés
A fémfelületre speciális porszóró pisztollyal egy kabinban a hideg, letestelt fémfelületre felszórják a műanyagalapú porfestéket.
Miért marad a porfesték a felületen?
A következő ábra segít ezt megérteni: A szórópisztolyon áthaladó porszemcsék, a súrlódás miatt elektrosztatikusan feltöltődnek, majd a port a megfelelő technikával felakasztott, és földelt munkadarabokra tapad.
A teljes folyamat a következő ábra segítségével érthető meg:
A beégetés
A kemencében a porszórt elemekre 160-220 oC közötti hőmérsékleten 15-20 perc alatt ráolvasztják a felvitt anyagot. Az így kapott visszahűlt felület 50-70 mikron rétegvastagságnak felel meg.
További érdekes oldalak:
Zsigó Zsolt cikke