Fent említett közös misszió, amelyet eredetileg 2008-ra terveztek, a NASA egymást követő kudarcainak áldozata lett. A CNES szerint egy újabb elképzelés 2011-re teszi indulását és 2014-re a visszatérését. "Akkor a minták odaítélése kizárólag a tudományos ismeretek szintjének kritériumai alapján történik majd" - nyilatkozta José Achache professzora, a CNES tudományos főigazgató-helyettese. Fontos tehát, hogy Franciaország gyorsan helyet biztosítson magának a versenyben."
A földönkívüli követ, amely mindössze 25 grammot nyom, a múlt év decemberében találta a Szaharában egy meterorit-vadászatra szakosodott francia magántársaság. Miután a marsi eredetét a tudósok megerősítették, az NWA 480 meteoritot megvásárolta a CNES"alig kevesebb, mint 400 ezer frankért." Annak a természetkutatónak emlékére, aki a kő felfedezésének hónapjában tűnt el, Theodore Monod-nak nevezték el.
A meteritot pályázat útján kiválasztott francia laboratóriumok vizsgálják meg. "Külföldiekkel való együttműködésre csak a legnehezebb kérdésekkel kapcsolatos bonyolult elemzéseknél kerülhet sor" - jelentette ki Violanine Sautter, a Természettudományi Múzeum ásványtani kutatója. Világviszonylatban 13 Mars-meteorit áll a kutatók rendelkezésére és a kutatási eredmények több mint 90 százalékát az amerikaiak publikálják. Ők kedvező helyzetben vannak, mert a Déli-sarkon birtokolt területeik meteoritokban különösen gazdagok. Ennek eredménye egy francia kutató szerint az, hogy a más országbeliek csak olyan kövekkel dolgoznak, amelyeket ők már megvizsgáltak.
(gnl)