A Veszprémi Egyetem Könyvtárának Története
Kezdetben a könyvtár a Budapesti Műszaki Egyetem Központi Könyvtárának hálózatához tartozott, majd 1966-ban vált önálló könyvtári hálózattá, amelyhez a Központi Könyvtár és a tanszékek, a kollégium és az egyetemi hivatalok könyvtárai tartoztak.
A könyvtár 1960-ban került mostani helyére, 1965-től kezdődött el a könyvtár korszerű szolgáltatásainak fejlesztése. A számítógépes kémiai szakirodalom-figyelő szolgáltatás 1971-ben indult meg a Chemical Abstract Condensates (CAC) elnevezésű mágnesszalagos adattára alapozva. A hetvenes években a könyvtár szolgáltatásai már vertikálisan egymásra épülő rendszert alkottak, ahol a mágnesszalagos szakirodalom-figyelést a dokumentumszolgáltatás és a fordítószolgálat egészítette ki. 1982-ben létesült az első online kapcsolat a veszprémi egyetemi könyvtár és a kaliforniai Lockheed (később Dialog) adatbázis-szolgáltató központ között, amely akkor 150 adatbázisból, 60 millió adatból szolgáltatott. 1990-ben új kihívást jelentett a könyvtár számára a tanárképző kar megalakulása. Megkezdődött a bölcsészettudományi szakok könyvtári hátterének kialakítása.
1993-ban az ALEPH integrált könyvtári rendszert kezdte használni a könyvtár, amely pályázati forrásból valósult meg, és amelyet CD_ROM információs rendszer egészített ki. 2002-től működik az Oktatási Minisztérium támogatásával megvalósult könyvtári kabinet, ahol a hallgatók hálózaton keresztül használhatják a hazai és külföldi könyvtárak katalógusait, országos és nemzetközi adatbázisokat és az Egyetemi Kiadónál megjelent jegyzeteket. A könyvtár keretében 1999-ben levéltár alakult, amely a fél évszázados egyetem történeti értékű iratait őrzi, 135 folyóméter terjedelemben. A 2000. évi integráció a könyvtár életében is változást jelentett. A Veszprémi Egyetemi Könyvtár hálózatként működik, amelyhez egyetlen kari könyvtár, a Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar könyvtára tartozik, valamint tanszéki, kollégiumi, kihelyezett tagozati (Nagykanizsa, Pápa, Székesfehérvár) és hivatali könyvtárak. A könyvtár kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, aktív tagja az IATUL-nak (International Association of Technical University Libraries). 1998-tól 2000-ig sikerrel vett részt a nemzetközi DEDICATE (Distance Education Information Courses through Networks) elnevezésű projektben, amely az Európai Unió könyvtári telematikai programja keretében jött létre azzal a céllal, hogy elősegítse a hatékony információ-felhasználás hálózaton történő távoktatását. A Veszprémi Egyetemi Könyvtár 2002. december 31-i állománya 341.000 (kötet) könyv és 789 féle kurrens időszaki kiadvány. A Veszprémi Egyetem Központi Könyvtára jelenleg széttagoltan 2792 m2 területen helyezkedik el. A közeljövőben megvalósuló 5000 m2-es új, korszerű könyvtárépület – reményeink szerint – európai szintű könyvtári szolgáltatásnak biztosít helyet. |