Veszprém

 

Veszprém a Dunántúl közepén a Bakony és a Balaton-felvidék találkozásánál fekszik. Városunk eredete a népvándorlás koráig, a VIII. századig vezethető vissza. Az avarok, a szlávok után a honfoglaló magyarság telepedett meg az akkorra már valószínűleg erősségnek számító Veszprémben. Városunk neve szláv eredetű személynévből alakult, ám a kutatók még a mai napig nem tisztázták, hogy a Morva Birodalom egyik csapatvezérétől, vagy Szent István király lengyel származású unokaöccsétől ered. A város első virágkorát az Árpád-korban élte (900- 1301), fejedelmi, majd királyi székhely volt, püspökségét – amely első az országban – első királyunk, Szent István alapította. A várban található Szent Mihály Székesegyházat államalapító királyunk bajor származású felesége, Boldog Gizella királyné emeltette. Ezek után a mindenkori magyar királyné lett a székesegyház kegyúrnője, a várban királynéi palotaépült, s ezért is nevezik Veszprémet a Királynék Városának. Az Árpád-kori város hét szegre – kerületre – épült, s születésétől fogva egyházi központnak tekinthető. A veszprémi püspök volt a magyar királynék koronázója, s a XIV. század elejétől egyben a megye főispánja is. Városunk adott otthont az első magyarországi főiskolának, ahol a hét szabad művészet mellett jogtudományt is tanítottak. Veszprém fejlődésének első törése 1276-ra tehető, amikor Csák Péter kiskirály csapatai hatalmas pusztítást végeztek a megyeszékhelyen, a főiskola az enyészeté lett, a székesegyház és a vár is leégett. Az Árpád-kor után Veszprém királynéi központból vidéki püspöki székhely lett. A reneszánsz kor legkiemelkedőbb veszprémi püspöke, Vetési Albert tudatosan fejlesztette a várost, ám építkezéseiből semmi sem maradt meg a 150 éves török háború pusztítása miatt. A török korban 1552–1683-ig Veszprém határmenti végvárrá vált, a vár ez idő alatt tízszer cserélt gazdát, a város szinte teljesen elpusztult. A harcok után a Sümegről visszatérő püspökök kezdték a város újjáépítését.

A város hangulatát meghatározó barokk, copf, klasszicista épületek ebből a korból származnak. Három évszázadon keresztül a katolikus egyház határozta meg a település mindennapjait. Veszprém a XIX. század végén ébredt fel hosszan tartó álmából, amikor Óvári Ferenc országgyűlési képviselő vezetésével megindult fejlődése. Átalakult a város településszerkezete, új épületek emelkedtek, új utcák nyíltak, beindult a gyáripar megtelepedése, polgári egyesületek, körök alakultak. A pezsgő, ígéretes polgári fejlődés után a huszadik század közepén a szocialista várospolitika hatására az akkor tízezret alig meghaladó lakosságot közel hetvenezresre duzzasztották fel. Ekkor épültek a korábbi óvárost körbeölelő lakótelepek, új, szocreál városközpont alakult, melynek legszembeötlőbb megnyilvánulása a Kossuth utca környéke és a régi polgári házak helyén épült monumentális Húszemeletes. Az 1949-ben alapított Nehézipari Egyetem mára már több karral rendelkező universitas-szá érett. Mivel a város korántsem nevezhető ipari központnak, a rendszerváltás (1990) után a kitörési lehetőséget a kulturális, szellemi szférában találhatja meg megyeszékhelyünk. Ennek köszönhetően mára valódi iskolavárossá vált, két felsőoktatási intézménye mellett tíz középiskolájában több mint 10000 diák tanul. A városban három színház is működik, zenei kultúrája országosan híres, képzőművészeit és irodalmárait a határokon túl is jegyzik. Városunk sportélete elismertséget vívott ki világszerte, olimpiai bajnok kalapácsvetőnk, Kiss Balázs mellett a város kézilabdacsapatát, a Fotex Veszprémet a világ elit gárdái közé sorolják. Az ezer éves Veszprém barátságos, kisvárosias hangulata napjainkig sem szűnt meg, az utóbbi években újjáéledő óváros várja a történelmi hangulatra, csöndes, meghitt sétákra vágyó turistákat.

 

Veszprémi rendezvények

Gizella napok

1992. május 7-tõl, az első magyar király Szent István feleségének, Boldog Gizellának nevenapján minden évben Veszprém Önkormányzata megrendezi a GIZELLA NAPOK művészeti és tudományos fesztivált.

A fesztivál elsősorban a különböző művészeti ágakat mutatja be, hangsúlyozottan a város értékeit, de mögötte ott áll a város közel- és régmúltja.

A hagyományos programok mellett /Csermák Napok Zenei Fesztivál, Alma Mater diákgála, Gyermekművészeti Fesztivál, kiállítások a Várban, népművészeti vásár/ 2001-tõl új és látványos elemmel bővült a Gizella Napok programsorozat.

Ekkor indítottuk útjára - a hagyományteremtés szándékával - a "Géza fia István és Civakodó Henrik lánya bajor Gizella bevonulása Veszprém városába" címet viselő jelmezes történelmi felvonulást, melyet a jövőben minden Gizella Nap nyitó ünnepségén megrendezünk.

A naptári szükségszerűség - mármint, hogy Gizella nevenapja május 7-e gyakran hétköznapra esik - hívta életre a Gizella Napi szerenádot, így minden év május 7-én helyi művészeink közreműködésével szerenád hangzik el Szent István és Boldog Gizella várbéli szobránál, party tűzijátékkal.

Főrendező: Városi Művelődési Központ

Rendezők: A város intézményei, civil szervezetek

Információ: T.: 88/429-111

e-mail:vmk1@veszprem.hu

www.vmk.veszprem.hu

 

A Tánc Fesztiválja – Országos Kortárs Összművészeti Fesztivál

A fesztivál házigazdája a város, helyszíne a Petőfi Színház, rendezője a Pannon Várszínház.

Időpontja: május közepe

Immár öt éves múltra tekint vissza városunkban a Tánc Fesztiválja, amely az összművészet jegyében – táncosok, zenészek, fotósok, képzőművészek közreműködésével – Veszprém legrangosabb művészeti találkozója. A közel egy hétig tartó seregszemlén Magyarország legjobb táncosai, együttesei - Bozsik Yvette, Ladányi Andrea, Közép-Európa Táncszínház, Szegedi Kortárs Balett, Duna Táncműhely - mutatják be válogatott produkcióikat.

A darabokat a szintén versengő fotóscsapat örökíti meg, az ő munkáikat szintén láthatja a közönség egy naponta frissülő kiállítás formájában.

A fellépők és a fotográfusok munkáját Jancsó Miklós filmrendező vezette zsűri díjazza.

A versenyprogramon kívül az érdeklődőket színházi előadások, képzőművészeti tárlatok, könnyű- és komolyzenei koncertek várják.

Rendező: Pannon Várszínház

Info: Pannon Várszínház Jegyiroda, Rákóczi u. 5.

Telefon: 88/563-200, 30-396-3398

Helyszín: Petőfi Színház Veszprém

 

Kabóciádé

A Kabóca Bábszínház éves műsorrendje és egyéb rendezvényei közül minden esztendőben kiemelkedő a júniusban rendezett

KABÓCIÁDÉ Gyermekfesztiválja.

Adódik ez a fesztivál nagyszabású, többnapos rendezvény voltából, melyen több ezres közönséget fogadnak nem csak Veszprém városából, hanem a megyéből, a régióból és azon túlról is.

Rendezvényük fontosságát a közönség által megfogalmazott vélemény mutatja: komplex, három napos, óvodás és kisiskolás korú gyermekeknek, valamint családjaiknak szervezett színes, változatos programokkal a fesztivál egyedülálló programkínálat a nyári kulturális ajánlatban.

A fesztivál keresett, egész évadban érdeklődésre számot tartó programsorozat, melynek jelentős hagyománya van, hiszen a 2003. évi már a tizedik volt a sorban.

A programkínálatot tekintve - a lehetőségekhez mérten - minél színesebb kínálatra törekszenek, s így a három napban szakmai továbbképzések, módszertani bemutatók, jelmezes "mesebeli királyi udvari ceremóniák", játszóházak, báb- és díszletkiállítás, gyermekalkotók galériája, koncertek, táncház, kabócás és meghívott előadók színháztermi és szabadtéri bábszínházi előadásai, játékvásár, játéktér adják pergő ritmusban és a lehető legnagyobb gyermekközpontúsággal a fesztivál programjait.

Információ: T.: 88/590-150

e-mail: szervezes@kabocababszinhaz.hu

www.nexus.hu/kabociade

 

Veszprémi Utcazene Fesztivál

Az évről évre egy nappal bővülő utcazenész találkozó – a harmadik alkalommal megrendezett fesztivál már 5 napos volt – közönségdíjjal zárul.

Veszprém minden júliusban néhány napra igazi fesztiválvárossá alakul át. Különböző stílusú (etno, jazz, blues, rock) utcai formációk zenélnek délelőttől estig a belvárosban öt színpadon, míg a Színházkertben a környék ismert DJ-i mutatják be tudásukat.

Esténként három helyszínen országosan ismert klubzenészek szórakoztatják laza sörözés mellett a nézősereget. A város erre a hétre valódi mediterrán hangulattal telik meg, s az ország legtávolabbi szegletéből is érkeznek az érdeklődők.

Rendező: Veszprémi Fesztivál Iroda

Információ: Mobil: 06/20/940-2772, 06/20/940-2773

e-mail: utcazene@veszpremiest.hu

 

Veszprémi Nyári Fesztivál

A Veszprémi Nyári Fesztivál három hete alatt minden napra kínál értékes és szórakoztató programot zene, tánc, irodalom, színház, film, képzőművészet műfajokban. Célunk: városunkba ne csak akkor látogassanak el a Balaton parton nyaralók, amikor ’rossz az idő’, hanem a változatos programok kedvéért jöjjenek ide és töltsenek is itt néhány napot. A szabadtéri előadások helyszíne a Vár barokk épületegyüttese, a különböző műfajok a hét bizonyos napjaihoz kötődnek .

A Veszprémi Nyári fesztivált a Szent István Nap ingyenesen látogatható eseménysorozat a zárja.A Veszprémi Nyári Fesztivál keretén belül kerül megrendezésre két speciális rendezvény is, amelyről külön adatlapot küldünk: Vivace Nemzetközi Kórusfesztivál; Veszprémi Vigasságok

Rendező: Városi Művelődési Központ

Információ:T.: 88/429-111

e-mail:vmk1@veszprem.hu

www.vmk.veszprem.hu

 

Veszprémi Nyári Fesztivál

A Veszprémi Nyári Fesztivál három hete alatt minden napra kínál értékes és szórakoztató programokat zene, tánc, irodalom, színház, film, képzőművészet műfajokban.

Célunk: városunkba ne csak akkor látogassanak el a Balaton parton nyaralók, amikor "rossz az idő", hanem a változatos programok kedvéért jöjjenek ide és töltsenek is itt néhány napot.

A szabadtéri előadások helyszíne a Vár barokk épületegyüttese, a különböző műfajok a hét bizonyos napjaihoz kötődnek.

A Veszprémi Nyári fesztivált, a Szent István Nap ingyenesen látogatható eseménysorozata zárja.

Rendező: Városi Művelődési Központ

Információ:Tel.: 88/429-111

e-mail: vmk1@veszprem.hu

www.vmk.veszprem.hu

 

Vivace Nemzetközi Kórusfesztivál

Jöjjön el Ön is a Vivace Nemzetközi Kórusfesztivál hangversenyire – 2003-ban július 25-28 között, 2004-ben július 30. és augusztus 2. között lesz ismét vidám daltól hangos a város!

Július legvégén, augusztus elején minden évben vidám daltól hangos a város. Ekkor rendezik ugyanis a Vivace Nemzetközi Kórusfesztivált, ahová a világ minden részéből jelentkezhetnek énekkarok. Közülük a legjobbak nyernek meghívást a fesztiválra, amelynek fókuszában az élet örömei állnak.

Hogy mik ezek? Dalok a szerelemről, a szépségről, a barátságról, dalok a szülőföld szépségeiről, megszólalhat bennük a terített asztal és a jófajta itókák dicsérete, a humor, a kalandvágy és a mese…Célunk bemutatni, hogy a különböző népek, kultúrák hogyan fogalmazzák meg zenéjükben az élni jó üzenetét! S célunk az is, hogy a bebizonyítsuk: a kórusmuzsikát mindenki élvezheti, nemcsak a vájtfülűek!

Évről évre hét-nyolcszáz ember ünnepli zajosan Európa, Ázsia, Afrika és Amerika dalos küldötteit, élvezi a darabokból és az előadásból áradó derűt, szurkol a kórusoknak, szavazataival dönt az értékes közönségdíjról, követi őket az önálló kiskoncertekre város- és megyeszerte.

Rendező:Városi Művelődési Központ

Információ:T.: 88/429-111

e-mail:vmk1@veszprem.hu

www.vmk.veszprem.hu

 

Veszprémi Ünnepi Játékok

A Veszprémi Ünnepi Játékok olyan három napos kulturális nagyrendezvény, melynek mindhárom napja más és más zenei karakter köré szerveződik. Ennek megfelelően az opera, a hangszeres gitármuzsika és a jazz kap az eseménysor keretében egy-egy napot. Mindhárom nap csúcspontját világhírű előadók veszprémi fellépése jelenti. 2004-ben a veszprémi Várban felállított színpadon lép fel az argentin operatenor José Cura és Kocsis Zoltán, a világhírű magyar zongoraművész, a Nemzeti Filharmonikusok kíséretében, valamint Al Di Meola, az amerikai gitárművész, akit tizenháromszor választottak eddig a világ legjobb gitárosává. Ők, és a mellettük fellépő magyar sztárok: a Berlinben élő Snétberger Ferenc gitárművész, vagy az „5 Lakatos”: Tony Lakatos, Roby Lakatos, Szakcsi Lakatos Béla, Christian Lakatos, Lakatos „Peczek” András erre az alkalomra összeálló formációja jelentik a minőséget, mely az Ünnepi Játékok, a „Veszpremfest” rangját jelzi.

A program helyszíne a veszprémi Vár, Magyarország egyik legszebb, legegységesebb épített környezete, melynek 18. századi barokk homlokzatai tökéletesen visszatükrözik, és páratlan díszletként szolgálják az ünnepi játékok egyedi hangulatát. Közvetlen környezetét az Érseki Palota homlokzata adja, melybe harmonikusan illeszkedik az egyedi, barokkosan stilizált színpad, valamint a nézőtér, mely kétezer ülőhellyel várja a látogatókat.

2004. augusztus 5-én, 6-án és 7-én első ízben megy fel a képzeletbeli függöny a Veszprémi Ünnepi Játékok színpadán.

Rendező: Veszprémi Ünnepi Játékok Kft.

Információ: T.: 88/563-200

e-mail: info@veszpremfest.hu

www.veszpremfest.hu