Előző fejezet Következő fejezet

MIRŐL SZÓL EZ A KÖNYV?

 

Az olvasó az alábbi lapokon a hajdani Aranykert, a Csallóköz szívében fekvő, a tájegység mai területének nagyobbik részét kitöltő Dunaszerdahelyi járás (és települései) utóbbi ezeregyszáz évét áttekintő - számos térképpel és képpel kiegészített - rövid történeti feldolgozásában tallózhat.

Bár a Dunaszerdahelyi járásról készített kiadványunk nem az első, s reményeink szerint nem is az utolsó ilyen jellegű kísérlet; ez a kiadvány szeretne mégis a régió olyan új névjegye, tömör, tényszerű bemutat(koz)ása lenni, amely korlátozott, terjedelemben a lehető legtöbb információt kínálja olvasójának.

Ez a könyv a Csallóköz és települései, illetve az ott élők sorsát és küzdelmeit kívánja egységes képben összefoglalva ismertetni, ittlétünk ezeregyszáz esztendejének történetéről számol be dióhéjban.

Eredetileg nem szerepelt tervünkben a Csallóköz és települései történetének újrafeldolgozása, mert ezt előbb mások több ízben is elvégezték. Csakhogy az elmúlt időben mind többen - főként diákok - fordultak hozzánk helytörténeti témákkal kapcsolatos kérdéseikkel, melyek megválaszolása nekünk is sokszor problémát okozott, hiszen az idevágó adatok többnyire (rendezetlenül) a levéltárakban őrzött oklevelekben, forráskiadványokban, a korabeli sajtó hasábjain, illetve többtucatnyi vaskos, s nem is mindig e témakörrel foglalkozó kötetekben vannak elrejtve. Ezeknek az okleveleknek a felkutatása, illetve a régiónkat érintő adatok kikeresése, kiszűrése a régebben megjelent kiadványokból időigényes, bizonyos előképzést vagy tapasztalatokat feltételező, s nem is mindig eredményt hozó vállalkozás.

Nos, ezek az okok késztettek - többek közt - bennünket arra, hogy e kiadvány összeállítására, megírására és megszerkesztésére vállalkozzunk.

Ennek a kiadványnak nem volt célja a mély történelmi vizsgálódás. Erre a ma még megírásra váró majdani Csallóköz-monográfia lesz hivatott. Célunk inkább az volt, hogy felvillantva a hagyományokkal teli múltat, hiteles adatokkal, képekkel, térképekkel illusztráljuk mindazt, amit régiónk eddigi fejlődése során elért.

Amit a kedves olvasó most a kezében tart, az a történelmi irodalomban fellelhető, e tájegységet érintő eddigi ismeretek összegzése. Lenne még, persze, mit hozzátenni, lehetne rajta alakítgatni, árnyalatokkal finomítani; tekintsük azonban ezt a könyvet egy majdani, terjedelmében és tartalmában is gazdagabb régiótörténet előfutárának.

Könyvünk nem akart oknyomozó történet sem lenni; inkább regényes elbeszélés az ősök dicső tetteiről. Ez okból igyekeztünk a rendelkezésünkre álló történeti adatokat is úgy összeállítani: ne is sejtse az olvasó, hogy történelemkönyvet olvas.

Hisszük azonban: a felvázolt kép így is teljes, a régió fejlődésének, formálódásának útja, folyamata így is jól nyomon követhető lesz, s kiadványunk megbízható, pontos képet nyújt régiónk múltjáról.

Mimindent elkövettünk, hogy könyvünk - az adott lehetőségeken belül - minden szempontból a lehető legtöbbet kínálja az olvasónak.

Hisszük és reméljük, elolvasása megerősít abban a hitben: van értelme, hogy ápoljuk eleink emlékét, anyanyelvünket, kultúránkat, hogy hűek maradjunk, maradhassunk önmagunkhoz.

Örömmel töltene el bennünket, ha ez a könyv eljutna mindazokhoz, akik régiónk vagy egy-egy szűkebb pátria - csallóközi település - múltjának és hagyományainak megismerése iránt őszintén érdeklődnek.

Ilyen előzmények után született meg tehát ez a mű, melyet most átnyújtunk a kedves olvasónak. E gondolatok jegyében bocsátjuk útjára ezt a könyvet, fogadják jó szívvel, akiknek szántuk.

Dr. Zsigmond Tibor

 

  
Előző fejezet Következő fejezet