A Miniszterelnöki Hivatalban 1998-ban készítettük el és adtuk ki az első Jelentéseket a romániai, szlovákiai, vajdasági, kárpátaljai magyarság helyzetéről, külön füzetekben, nemcsak magyarul, hanem angolul és franciául is. Célunk az volt, hogy a rendszerváltás utáni, de még az uniós csatlakozás előtti állapotban a szomszédos országokban élő magyar közösségek, illetve a magyar kormány kormányzati szerepvállalása iránt megnyilvánuló érdeklődést minél szélesebb körben kielégítsük.
Amikor most, egységes kötetbe szerkesztve, útjára bocsátjuk a szomszédos országokban élő magyarságról, valamint a „nyugati magyarságról" szóló jelentést, a 2008-as helyzetet kívánjuk bemutatni. Így válik láthatóvá, mennyire eltérő az egyes országokban élő magyar közösségek helyzete, lehetősége, perspektívája. Hol tart az egyes térségekben a szórványosodás, hogyan tudnak élni a különböző régiókban az európai uniós csatlakozás adta lehetőségekkel, vagy ha kívül maradtak, milyen folyamatokkal kell szembenézniük. Megjelennek a kötetben az egyes magyar közösségek legfontosabb statisztikai mutatói, és számba vesszük, hogy milyen politikai és érdekképviseleti intézmények, stratégiák mentén élnek és szerveződnek.
A magyar kormány megújuló nemzetpolitikája - mely az együttműködés jegyében a kisebbségi létből eredő hátrányok enyhítésére törekszik, az új történelmi lehetőségekre és a belőlük adódó kihívásokra kíván választ adni - az itt bemutatott adatokra, tényekre épül.
Minden érdeklődőnek a figyelmébe ajánljuk.
Budapest, 2009. március
Törzsök Erika főigazgató