Előző fejezet Következő fejezet

Módszertani megjegyzések

 

A vizsgálat jellegéből adódóan az ismert és e témák kapcsán gyakorta alkalmazott metodológiai eljárások és módszerek kerültek alkalmazásra.

A felmérésre, kutatásra egy sajátos történelmi szituációban került sor. A volt Jugoszláviában dúlt a polgárháború, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek egy jelentős részénél a kisebbségi csoport mint vonatkoztatási csoport jelent meg, és ebből adódóan számos releváns politikai és társadalmi kérdés is e vonatkoztatási csoporttal összefüggésben jelent meg. A fiatalok, a vizsgálatban szereplő egyetemisták, főiskolások szocializációs terében, környezetében már nem nagyon voltak érvényesek a korábbi szocializációs minták, ugyanakkor még nem rögzültek stabilan az új minták és beállítódások.

Az adatfelvétel során interdiszciplináris szempontokat is figyelembe véve a szociológiai, szociálpszichológiai mélyinterjúk biztosította adatgyűjtési módszerekre valamint a kérdőívezés metodikájára támaszkodva történt meg az adatfelvétel. A kisebbségi származású fiatalok, hallgatók esetében a saját választás tiszteletben tartása mellett anyanyelvükön is történt adatfelvétel. Az adatfelvétel időpontjában 1994-1996 között Pécsett csak e két hazai nemzeti kisebbségnek volt saját anyanyelvén katedrája. A felvétel időpontjában a legnagyobb hazai etnikai kisebbségnek a cigányságnak nem volt saját tanszéke, azóta viszont megalakult Pécsett az egyetem szervezeti keretein belül a Romológia Tanszék.

Az adatfelvétel során kérdezőbiztosok bevonásával 678 főt kérdeztünk meg.

A kérdőívek összeállításakor a felállított hipotézisnek megfelelően néhány a vizsgálat egészét átfogó célkitűzés volt a mérvadó. Ezek részben fedik a hasonló jellegű vizsgálatok7 alapvető célkitűzéseit, de a vizsgálat jellegének a korcsoport sajátos jellemzőinél természetesen a felállított hipotézisnél fogva ezektől eltérő, más célkitűzéseket is tartalmaznak.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet