Előző fejezet Következő fejezet

ELŐSZÓ

 

Kiteljesedő kulturális autonómia címmel rendezett 2006 márciusában a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal konferenciát a 2003 és 2006 között megalakult, illetve az országos kisebbségi önkormányzatok által működtetésre átvett intézményi kör vezetőinek részvételével. A konferencia anyaga önálló kiadványban is megjelent, és a résztvevők egybehangzó igénye alapján egy évvel később, immár a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeties Etnikai Kisebbségi Főosztálya szervezésében újra megrendezésre került a találkozó, bővített résztvevői körrel.

Az első találkozó indoka egyrészt az intézmények széles körben történő megismertetése, másrészt a vertikális, kisebbségközi együttműködés, együttgondolkodás fórumának megteremtése volt. Vélhetően éppen az együttgondolkodási lehetőség volt az a mozgatórugó, amely miatt a megjelent, korábban az alapítás és átvétel folyamatában magára hagyott szervezetek, intézményvezetők igényelték, és igényelik azóta is a közvetlen kapcsolattartás lehetőségét.

A második találkozó elsődleges indoka éppen az eltelt év tapasztalatainak cseréje volt, ám a szervezők a találkozóval azt is érzékeltetni kívánták, hogy bár megváltozott körülmények és feltételek mellett, ám a kisebbségi kulturális autonómia folyamata nem szakad meg ebben a kormányzati ciklusban, az új intézmények alapítása, illetve a működő intézmények átvétele folytatódhat a jövőben is.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a második találkozóra egy olyan időpontban került sor, amikor a választásokat követően a korábban kialakult intézményi kör fenntartó önkormányzatai újjáalakultak, az országos kisebbségi önkormányzati vezetők személye részben megváltozott. A találkozó így lehetőséget teremtett arra is, hogy a megújult önkormányzati vezetés képviseletében az országos elnökök megismertessék a jelenlévőkkel rövid és hosszabb távú intézmény-fenntartási, intézményátvételi, illetve intézményalapítási elképzeléseiket. Eme elképzelések ismerete hasznosulhat majd a kisebbségpolitika további irányainak meghatározása során is.

Új elemként jelent meg a konferencián egyrészt a frissen megalakult területi kisebbségi önkormányzatok működtetésével kapcsolatos jogszabályi környezet ismertetése, másrészt a fejlesztéspolitikai célok, elképzelések ismertetése. Mindkét témában elhangzott előadások, ismertetők fogadtatása pozitív volt.

Hasonlóképpen hasznos új elemként értékelték mind az intézmények vezetői, mind pedig a fenntartók, az országos kisebbségi önkormányzatok képviselői az egyes területeket felügyelő szaktárcák képviselőinek bekapcsolódását a konferencia munkájába. Az előző évi konferencia szekcióiban éppen azt hiányolták, leginkább az átvételi, alapítási folyamat elején tartó intézmények vezetői, hogy felmerülő kérdéseikre, amelyek jórészt a területet felügyelő szaktárcák hatáskörébe tartoztak, nem kaptak közvetlen válaszokat. Kérdéseik felvetésére így a második találkozón lehetőségük nyílt.

A II. Bajai Konferencia tapasztalatai megerősítették, hogy a 2006-ban kitűzött célok megvalósulóban vannak, az azonos területen tevékenykedő intézmények vezetői keresték és megtalálták a közvetlen kapcsolattartás, a közvetlen együttműködés lehetőségeit. A szekciókban így már az eltelt év során közösen kidolgozott megoldások, közösen elért eredmények ismertetésére is sor kerülhetett.

Ugyanakkor - éppen a szekciókban elhangzottak tették nyilvánvalóvá, hogy az évenkénti találkozóra a továbbiakban nincsen igazán szükség, hiszen az intézményközi kapcsolattartás kiváltja a tapasztalatcserének nyújtható teret. Azt azonban a megjelentek szinte mindegyike hangsúlyozta, hogy időről - időre szükségesnek látja a hasonló, plenáris jellegű találkozókat, hiszen itt, szélesebb körben nem csupán az egyes intézménytípusok tapasztalatainak megismerése lehetséges, hanem az általános, kisebbségi intézményekkel kapcsolatos kormányzati politika, kisebbségi önkormányzati elképzelések és más, a területet segítő információk összegyűjtésére is lehetőség nyílik.

A kormányzati kisebbségpolitika végrehajtásáért felelős szervezet, jelenleg a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Főosztálya folyamatos kapcsolattartásban érdekelt mind az országos kisebbségi önkormányzatokkal, mind a kisebbségek civil szervezeteinek képviselőivel, de természetes partnerének tekinti a kisebbségi intézményi kör vezetőit is. Éppen ezért a jövőben is törekedni fogunk arra, hogy a terület valamennyi érintett szervezetét ellássuk a munkája végzéséhez szükséges információkkal. Hogy a tájékoztatás formája, gyakorisága hogyan alakul a jövőben, azt részben a területről érkező elvárások, részben pedig a mindenkori lehetőségek döntik majd el. A most megjelenő kiadványunk is a tájékoztatás folyamatosságát, a megszerzett tapasztalatok széles körben való megismertetését kívánja szolgálni.

Budapest, 2007.

Németh Erika

A MeH NEKF főigazgatója

 

  
Előző fejezet Következő fejezet