Tisztelt Vendégeink!
Sok szeretettel köszöntöm Önöket a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjában a Kisebbségi Intézmények II. Országos Találkozóján.
Köszöntöm az általános és középiskolák, kollégiumok, módszertani központok, általános művelődési központok, kistérségi együttműködések igazgatóit. A színházak, országos hálózatok, közművelődési és közgyűjteményi intézetek, kutatóintézetek vezetőit, és a rendezvény minden résztvevőjét!
Engedjék meg, hogy bemutassam a rendezvény helyszínét, a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központját, amely a magyarországi németség egyik legjelentősebb intézménye.
Intézményünkben az óvodai, általános iskolai, gimnáziumi képzés mellett kollégiumi, szakközépiskolai és közművelődési tevékenység is folyik, emellett a felnőttképzést felvállaló Pedagógiai Intézet a legfiatalabb intézményegység.
Az intézmény fenntartója a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központ Közalapítványa, melynek alapítói:
A közalapítvány kuratóriumának munkájában a magyar és német kuratóriumi tagok is részt vesznek.
Intézményünk óvodájában a kétnyelvű képzés mára legkisebbeknél elkezdődik.
Az „egy személy-egy nyelv"modell szerint foglalkoznak az óvónők a gyermekekkel. A nyelvi mintát egy-egy személy demonstrálja, és a gyermekek játékosan, utánzással sajátítják el a német nyelv alapjait.
Az általános iskolában kétnyelvű német nemzetiségi képzés folyik. Az óvodai játékos nyelvtanulás folytatódik a kommunikatív nyelvoktatással, magyarországi és németországi tanárokkal. Megkezdődik a kétnyelvű képzés a matematika a környezetismeret, a történelem, a földrajz és a hon-és népismeret tantárgyak keretében. Fontosnak tartjuk a magyar, német és angol nyelvi fejlesztés mellett a népismereti és interkulturális tanulást, melyeket különböző projektek keretében valósítunk meg.
A gimnázium európai szellemiségű programja a 21. század követelményeinek megfelelő képzést kínál két nyelven.
Az iskola mindazok előtt nyitva áll, akik érdeklődnek a német nyelv és kultúra, a magyarországi németek múltja és jelene, valamint az európai értékek iránt. Két tagozaton, a hagyományos nemzetiségi, és német -magyar tagozaton tanulhatnak az ide jelentkező diákok.
A német-magyar tagozaton két párhuzamos osztály működik. Végzős tanulóink egy vizsga keretei között két érettségi bizonyítványt szerezhetnek, a Német és a Magyar Állam érettségi bizonyítványát egyaránt. A tagozat számára kidolgozott tantervek figyelembe veszik mindkét ország oktatási- és vizsgakövetelményeit. A kétszintű érettségi rendszer keretein belül eleve emelt szintű képzés folyik német nyelv és irodalomból, történelemből és matematikából. Minden érettségiző automatikusan felsőfokú nyelvvizsgát is kap. Magyarországi és németországi tanárok modern módszerekkel két nyelven oktatják a szaktárgyakat.
A kétnyelvű német nemzetiségi tagozaton egy tanulócsoport tanul. A tanulók kétnyelvű oktatásban részesülnek, amely azt jelenti, hogy a német nyelv és irodalom tantárgyakon kívül a történelem, a földrajz és a nemzetiségismeret tantárgyak oktatása német nyelven történik. Végzős diákjaink két nyelven érettségiznek, a német nyelv és irodalmon kívül két tárgyból németül vizsgáznak. így érettségi eredményük alapján közép-vagy felsőfokú nyelvvizsgát szerezhetnek. Az érettségi évében lehetőség van a világszerte elismert DSD II németországi nyelvvizsga letételére. Hangsúlyt fektetünk arra, hogy diákjaink a magyarországi németek hagyományainak megismerése mellett aktuális nemzetiségpolitikai kérdésekkel is foglakozzanak. Csereprogramjaink keretében érdeklődő diákjaink Németországban is fejleszthetik nyelvtudásukat.
Azon tanulók, akik még nem rendelkeznek megfelelő nyelvismerettel, heti 20 órában jól elsajátíthatják a német nyelvet a nulladik, előkészítő osztályban és ezt követően a 9. osztályban a választott tagozaton, két nyelven folytathatják tanulmányaikat.
A kollégium 190 gimnáziumi tanuló számára biztosít teljes ellátást. 4 ágyas, vizesblokkal rendelkező szobák,TV, videó, számítógépekkel ellátott tanulószobák, társalgók biztosítják a nyugodt tanulás és a színvonalas művelődés lehetőségét.
Az MNÁMK Pedagógiai Intézet országos hatáskörben aktív szerepet vállal a minőség, az eredményesség fejlesztésében. A közoktatásban alkalmazható fejlesztési eredmények terjesztésében, a pedagógusok módszertani kultúrájának korszerűsítésében, a pedagógusképzés megújításában folytatja tevékenységét. Munkájában kiemelt részként, hangsúlyosan kezeli a német nemzetiségi oktatást, nevelést. Partnerközpontú szemlélettel -törekedve más szakmai szolgáltatókkal, szervezetekkel és a felsőoktatással való együttműködésre -a változásokra gyorsan reagálva, magas színvonalú pedagógiai szakmai szolgáltatást nyújt a közoktatási intézmények (óvodák, iskolák, kollégiumok, többcélú intézmények, stb.) fenntartóinak, vezetőinek, pedagógusainak, diákoknak és szülőknek.
Tevékenységével a közoktatás folyamatos modernizálása érdekében segít hatékonyan kihasználni a nemzetközi - főként a Németországgal, illetve a határon túli magyarsággal való - együttműködésben és az európai integrációban rejlő lehetőségeket. Mindezt annak érdekében, hogy valamennyi gyermeknek, tanulónak több esélye legyen az életben való helytállásra.
A Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának Szakközépiskolája 2000 szeptembere óta várja a tanulni vágyó diákokat. Két szakon folyik a képzés:
Az intézményegység munkájának fontos része a felnőttképzés, melynek keretében nyelvvizsgahelyként működik, illetve a munkanélküliek számára tanfolyamokat szervez. Akkreditált vizsgahelye a TELC és Goethe Intézet nemzetközi nyelvvizsgáknak, valamint az ELTE Idegennyelvi Továbbképzési Központ
Origó Vizsgarendszerének. A közművelődési intézményegység kiemelt feladata a hagyományápolás és őrzés. A gimnázium épületében található nemzetiségi szoba minden érdeklődő számára nyitva áll. A németség nem csak tárgyait, de zenéjét is őrzi. A hagyományos sváb bál mellett, helyet adunk más nemzetiségiek, civil szervezetekés intézmények táncos szórakozási rendezvényeinek is. A nemzetiségi estek népszerűek a város és vonzáskörzete lakossága körében.
Gimnáziumunk aulája már sok nemzetközi, országos, regionális és városi konferencia színtere volt, és megtisztelő számunkra, hogy az Országos Kisebbségi konferencia II. Országos Találkozója itt került megrendezésre.
Engedjék meg, hogy még egyszer nagy tisztelettel köszöntsem Önöket dr. Knáb Erzsébet asszony, intézményünk vezetője nevében, aki jelenleg Németországban, egy konferencián vesz részt, és egyben sikeres, jó munkát kívánok az Országos Konferencia minden résztvevőjének.