Előző fejezet Következő fejezet

BORBÁTH ERIKA,

A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET ÉS KÉPZŐMŰVÉSZETI LEKTORÁTUS FŐIGAZGATÓJA

 

Tisztelt Konferencia!

Nagy tisztelettel köszöntök mindenkit, és ugyanakkor köszönöm a lehetőséget, hogy a Magyar Művelődési Intézet tevékenységéről beszélhetek.

A háttérben a 2006. december 17-én megrendezett Nemzetiségi Gála néhány epizódját láthatják, fogadják ezt szeretettel, itt tudom hagyni a DVD-t, és akár szünetben hanggal együtt is módjuk lesz meghallgatni. Néhány szót mondanék a Magyar Művelődési Intézetről, melynek január 1-je óta Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Rektorátus a neve. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium országos hatáskörű háttérintézménye. Legfőbb feladatunk az alkotó művészeti, kutatási, képzési, közösségfejlesztő, dokumentációs, szakkönyvtári és információs feladatok ellátása. Ezen belül kapott helyett az ún. nemzeti és kisebbségi kulturális feladatok segítése, amelyet magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek oktatásának és művelődésének helyzetéről és fejlesztésének lehetőségéről szóló 1012/1992. (III. 11) kormányhatározata (megjegyzés: 2001-ben hatályon kívül helyezésre került) alapján végezte a Magyar Művelődési Intézet. Az elmúlt 15 év első 10 évében az intézet mindenkori vezetése igyekezett elérni, hogy nemzetiségenként valamiféle referencia munkát tudjunk elvégezni. Ugyanakkor ezt nem tudtuk megvalósítani, nem tudott szervesen beépülni az intézet tevékenységébe ez a munka. Sőt azt kell mondanom, hogy: a kisebbségek egymás munkáját sem tudták hatékonyan megismerni.

így, amikor 2004-ben lehetőségünk volt a feladatok újra gondolására, akkor azt határoztuk el, hogy gyakorlatilag mintegy katalizátor feladatot kívánunk megvalósítani a Magyar Művelődési Intézetben, annak érdekében, hogy az ún. kisebbségi és a többségi kultúra átjárhatósága, eredményei, értékei egyszerre, és ugyanolyan hangsúllyal jelenjenek meg. Ennek érdekében átszerveztük a tevékenységünket. így azt mondhatom, hogy az intézet munkájában az egyes szakterületeken belül érvényesítjük a kisebbségi kulturális igényeket és elvárásokat. Legyenek ezek akár művészeti bemutatók vagy, ha szükséges az oktatás képzésrendszere, amelyek információs háló kialakulását segítik elő.

Az alapelképzelés az, hogy minél szélesebb körből érkezzenek vélemények egy-egy program elkészítésének kezdeti fázisában. Ezért létrehoztunk ún. szakértői tanácsokat. Ilyen pl. a nemzetiségi szakértői tanács és a roma szakértői tanács, amelynek tagjai sorába felkértük az országos hatáskörű kulturális szervezetek legjelesebb képviselőit, annak érdekében, hogy közvetítsék a velünk szemben megfogalmazott elvárásokat. Ugyanakkor lehetőséget nyújt az intézet tevékenységének egyre szélesebb körben történő megismerésére is. így egy szépen építkező folyamat indult el. Az én feladatom csupán annyi, hogy adott esetben a szükséges forrásokat előteremtsem, amit nagyon sokszor csak együttműködéssel tudok elérni. Továbbá: források szerint kell behatárolni a tevékenységeket, amelyeket következetesen és színvonalasan megvalósítunk.

Melyek voltak azok a feladatok, amiket ellátunk?

A szakértői tanácsokkal megalakulásuk évében, 2005-ben közösen felvázoltuk az előttünk álló tevékenységet. Azt a jelzést kaptuk, hogy kulturális területen nagyon kevés a kisebbségi kultúrában megjelenő elismerés, és éppen ezért megalapítottuk a „Pro Cultura Minoritate Hungarie" elnevezésű díjat, aminek a formáját itt a kivetítőn már láttak is. A kisebbségi kultúra területén kiemelkedő tevékenységet elért személyeknek, közösségeknek, kutatóknak és a kisebbségi média területén dolgozó szakembereknek adományozzuk. Nagy izgalommal és nagy szeretettel készítettük elő ezt a díjat, és nagy örömünkre szolgált, éppen a jelölések nagy számából is tapasztaltuk, hogy Önök is elfogadták. 2005-ben több mint 30 jelölés érkezett, ebben az évben szintén, ami azt jelenti, hogy Önök számára is fontos. Ugyanakkor egy szomorú szempontot is figyelembe kell venni, szeretnénk, ha ez a díj minőségi munkát és folyamatos elismerést jelenthetne, éppen ezért az alapszabályunk szerint évente 7 díjnál több nem adható ki. Ezt az alapszabályt a nemzetiségi szakértői tanács és a roma szakértői tanács tagjai együttesen fogadták el. Elhatároztuk, hogy minden évben december 18-ához, a Nemzetiségek Napjához kötődően, egy kisebbségi seregszemlét szervezünk, amelynek keretében adjuk át a díjat. 2005-ben indult ez a rendezvény. 2006-ban nagy örömünkre szolgált, hogy az érdeklődés nem csökkent, sőt azt a visszajelzést kaptuk, hogy igenis fontos, és szükséges a gálát folytatni.

Felvetődött, hogy nagy szükség lenne arra, hogy kiépüljön egy olyan adatbázis, amely a kisebbségi kultúrát rögzíti. Sokféle kezdeményezés történt az elmúlt másfél évtizedben, azonban soha nem lehetett teljes. Összeállítottunk a kutatási igazgatásunkkal együttműködve, egy olyan kérdőívet, amelyet sok helyre elküldtünk. Több mint 700 kérdőívet, amelynek már a 30%-a visszaérkezett, és feldolgozás alatt van. A Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus által működtetett közművelődési adatbázisban és honlapunkon szeretnénk ezt közzétenni. Ezt segíti egy ezzel párhuzamosan folyó program kidolgozása, amely az adatok bevitelét fogja biztosítani.

Minden évben szeretnénk valami újdonsággal is előrukkolni, így meghirdettük a „Nemzetiségiek képekben" című fotókiállítást, amelyre egy gazdag és színvonalas anyag gyűlt össze, amit hosszas viták ellenére könyv alakban is megjelentettük a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatallal együttműködve és a kisebbségi önkormányzatok támogatásával. Óriási sikere van, így foglalkoztat bennünket a második kiadás gondolata. Aki eddig erről az albumról nem értesült azzal tájékoztatásul közlöm, hogy a regisztrációnál kihelyeztünk néhány képeslapot, amelyek egy kis ízelítőt adnak ebből a kiadványból.

Fontosnak tartjuk a nemzetiségi sajtóval való együttműködést. Ezen túlmenően pedig az intézet nemzetközi tevékenységei során kialakított a szomszédos országok nemzeti, kulturális, intézeteivel való együttműködést. A romániai, a szlovéniai, a horvátországi és sorolhatnám itt a környező országokat, művelődési intézeteivel nagyon széleskörű kapcsolatrendszert alakítottunk ki, és mindig felhívjuk a figyelmet a nemzetiségi kulturális kapcsolatok ápolására.

Még egy pár szót szeretnék szólni azokról a terveinkről, amik közvetlenül, illetve hosszabb távon befolyásolhatják munkánkat. Ebben az évben, az ősz folyamán egy konferencia szervezését határoztuk el,ami elsősorban a hazai kisebbségek kulturális tevékenységének kérdésével foglalkozna. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az intézet regionális, kulturális tevékenységében bekapcsolhassuk a nemzetiségi kulturális tevékenységeket. Annak érdekében, hogy a megváltozott finanszírozási rendszerben, az európai uniós forrásokhoz minél hatékonyabban hozzá lehessen férni, tervezünk egy kutatást, hogy milyen is Magyarországon a nemzetiségek kulturális állapota. Ha elkészül a kutatási anyag, akkor segítséget tudunk biztosítani Önöknek is ahhoz, hogy a továbbiakban ezt a munkát folytathassák. Ezen túlmenően, még egy nagyon fontos szempontot szeretnék még az Önök figyelmébe ajánlani: a már említett információs portálunkon, a www.erikanet.hu-n, számos információ található már most is, amely adott esetben nem célirányosan ugyan, de kisebbségi kultúrával foglalkozik. Miután a települések jelentős része és a kulturális intézmények, programjukat megküldik a portál szerkesztőjének, sok olyan esemény és rendezvény elérhető, és archiválásra kerül, ami a kisebbségi kulturális tevékenységet segíti elő.

Ehhez a munkához kérem a további együttműködésüket. Ezúton szeretném megköszönni a szakértői tanácsok tagjainak a munkáját, akik nélkül ez a feladatsor nem alakulhatott volna ki, és kérem a további partneri kapcsolatok megőrzését.

Köszönöm figyelmüket.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet