Köszönöm szépen a szót. Engedjék meg, hogy az Országos Cigány Önkormányzat nevében nagyon sok szeretettel és tisztelettel köszöntsem Önöket.
Nagyon nehéz lesz - ennyi jó hozzászólás után - az én mondandómat elmondani. Éppen ezért, én a végén kezdeném: a civil szféra és az önkormányzatok szerepe. Úgy gondolom, hogy ma a civil szféra az országos önkormányzatok kontójára erősödött meg. Ami akkor okoz problémát, hogyha a civil szféra megpróbálja semlegesíteni az országos önkormányzatok szerepét. Ezért kérem a szaktárcák és egyéb intézmények vezetőit, hogy gondolkodjanak el azon, hogyan lehet ezen változtatni hiszen az adott kisebbségek legitim vezetői, és legitim módon megválasztott testületei az országos kisebbségi önkormányzatok. Egyrészt azért is mondom ezt, mert nagyon sokat hallom állami és kormányzati szervektől, hogy a civil szférát meg kell erősíteni. Meg kellene nézni, hogy a 2006-os választások során, melyik az a civil szerveződés, például roma vonalon, aki legitimáció, támogatottság szempontjából meg tudott erősödni. Azt már megszoktuk, hogy az „oszd meg" elv alapján mindig kell egy másik oldal, amivel az önkormányzatokat a háttérbe lehet szorítani. Ezt már megszoktuk az elmúlt 16 évben. De, bízom benne, hogy az elkövetkező 4 évben, ezen megpróbálunk majd valamelyest változtatni.
Az intézményrendszerünkről mondanék néhány szót. Létrehoztuk az Országos Cigány Kisebbségi Kulturális és Foglalkoztatási Módszertani Hálózatot, amelynek irodái valamennyi megyében megtalálhatók. Kezdetben nagyon nehezen indult, hisz különböző politikai, egyéni érdekek próbálták gátolni az intézményhálózat létrejöttét. Hiszen az országos intézményhálózat finanszírozása csak és kizárólag a fenntartásról szól, és nem szól annak a 100 alkalmazottnak a foglalkoztatásáról, akit kiképeztünk. A Megyei Munkaügyi Központok keretein belül lejárt a szerződés, és a támogatási keret elfogyott, így 100 tapasztalattal és szakképzettséggel rendelkező ember lassan az utcára kerül. A másik nagy intézményünk, az ötvenezer kötetes Országos Roma Könyvtár, Levél- és Dokumentumtár, amit az elmúlt időszakban létrehoztunk. Vajda Imre vezetésével szakszerűen működik, a látottsága nagy, főleg a különböző budapesti roma és nem roma iskolák tanulói, tanárai részéről.
Harmadik intézményünk az Országos Roma Közérdekű Muzeális Gyűjtemény és Kiállítási Galéria. Itt a Magyar Művelődési Intézet igazgatója által elmondottakkal kapcsolatban lenne észrevételem. Azt látom, hogy különböző érdekek jelennek meg a roma kultúra területén is. Az Intézetnél egy körülbelül 100 millió Ft értékű roma művészeti gyűjtemény porosodik a raktárban már évek óta. Az Országos Cigány Önkormányzatnak egy körülbelül 700 m2-es, palotához hasonlító kiállítási terme van, mi pedig nem tudunk megegyezni a Magyar Művelődési Intézettel, hogy ezt a gyűjteményt legalább kiállítás céljából bocsássák az önkormányzatban működő Galéria rendelkezésére.
A másik megjegyzésemmel az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz fordulok. A Minisztérium támogatásával 1998-ban jött létre az Országos Cigány Információs és Művelődési Központ. A szaktárca azonban már két éve nem biztosítja az intézmény működését. Ebben az évben egy 5 millió Ft-os ígéretet kaptunk, amelyet mind a mai napig nem teljesítettek. Kérem, hogy a szaktárca foglalkozzon megfelelő szinten ezzel a problémával, szülessen megoldás végre, mert fennálló intézményről és abban dolgozó alkalmazottakról van szó. Úgy látom, hogy a szaktárca nem foglalkozik ezzel a súlyos kérdéssel.
A jövőre nézve én azt szeretném, hogyha az intézményi finanszírozás más lenne, mint amilyen volt az elmúlt 4 évben. Az elmúlt 4 évben intézmények létrehozására volt pénz, azonban az intézmények tartalma, nem biztos, hogy mindig az adott feladatnak, és az adott célnak megfelelt. Az Országos Cigány Önkormányzat intézmény létrehozás tekintetében, finanszírozás szempontjából, a vártnál kevesebbet tudott teljesíteni, hiszen az összes, durván 1 milliárd Ft-ból 70 millió Ft volt az, amit mi kaphattunk. Nyilvánvalóan mások erősebbek voltak, mint mi. Ebben az évben, azt javaslom az országos önkormányzatok vezetőinek, kollegáimnak, de a szaktárcának, és az igazgatóságnak is, hogy az intézmények létrehozásának tekintetében, állítsunk fel egy fontossági sorrendet. Ez azért fontos, mert akinek már van intézménye, aki tudja a saját kulturális autonómiáját gyakorolni, az most ne hozzon létre más, új intézményt, csak azért, hogy a pénzből részesülhessen. Én azt gondolom, hogy meg kéne szüntetni, az intézmények működési feltételeinek a finanszírozását a kisebbségi intézmények átvételének és fenntartásának támogatását célzó keretből. Aki eddig létrehozott egy intézményt, annak a működési költsége beépült az országos önkormányzatok költségvetésébe, de emellett, még az említett keretből is tudott anyagi támogatást igénybe venni. Nyilvánvaló, hogy nem más rovására kell, hogy pénzt kapjunk. Mi a terveink megvalósítására kérünk pénzt. Szeretnénk létrehozni az Országos Roma Szakképzési Központot, ami a magyarországi cigányságnak elengedhetetlen, és mindenféleképpen szükséges. Működik továbbá az Országos Cigány Önkormányzatban egy kutató központ, mely nem részesül állami támogatásban. Ezen is szeretnénk az elkövetkező időszakban változtatni.
Az elkövetkező 4 évben egy roma művészeti, kulturális és média centrum létrehozását is tervezzük. Ezt azért szeretnék, mert a roma társadalom pozitív megjelenése a médiában szintén elengedhetetlen. Sajnos többnyire csak a negatív hír a médiaszenzáció. Akkor szerepelnek a romák a médiában, ha azt lehet bemutatni, hogy a roma társadalom egymással perlekedik. Ezen változtatni kell. Számtalan, bemutatásra érdemes pozitív példa van, de ehhez médiafelületre van szükség.
Beszélnék még az Országos Roma Rádió létrehozásáról. Korábban ezt kezdeményeztük, beadtuk a frekvencia-igényeinket, de különböző politikai lobbik ezt is meggátolták, annak ellenére, hogy ma már lehet látni, hogy az egyetlen roma média a magántulajdonban lévő Rádió C lassan teljesen ellehetetlenül. Úgy néz ki, hogy a magánalapítók nem foglalkoznak az általuk létrehozott intézménnyel. Ezért kérem a Kormány azonnali intézkedését, hiszen 31-32 ember dolgozik itt, akik hónapokóta nem kapnakfizetést. Néha amikor egy-egy szaktárca megszánja őket, kapnak 5 millió Ft-ot. Akkor érdekes módon az alapítók megjelennek, és abban a pillanatban megy a rádióműsor. Ezen változtatni kell, hiszen egy intézmény működése így tarthatatlan. Az Országos Cigány Önkormányzat kész a Rádió C-t átvenni, üzemeltetni, működtetni.
Megkeresett engem a VII. kerületből egy általános iskola igazgatója, ahol a tanulók 90%-a roma, hogy a VII. kerületi önkormányzat összevonná az iskolát egy másik kerületi intézménnyel. Terveink szerint az említett iskolát, más megoldás híján átvehetnénk. Szeretnék Gandhi típusú intézményeket az ország hét régiójában a ciklus végéig létrehozni. Ezt nyilvánvalóan az Oktatási és Kulturális Minisztérium miniszterével és illetékes munkatársaival végig fogjuk beszélni.
Végezetül ismét szeretném kérni a szaktárcáktól, hogy vegyék komolyan az országos önkormányzatokat, súlyuknak megfelelően kezeljék őket, és ne állítsák szembe a civil szervezetekkel. Mert, sajnos sok esetben ez tapasztalható. A szaktárcáknál meghirdetett pályázatok, projekteket nem az országos önkormányzatoknak, nem a kisebbségi önkormányzatoknak szólnak. Pedig, ha ma Magyarországon van valakinek joga kiállni, például a hazai roma társadalomért, az éppen a települési, a megyei, és az országos kisebbségi önkormányzat.
Az a civil szervezet, amely a tavalyi választások során, tömegbázis hiányában, nem tudott érvényesülni, annak legitimitása megkérdőjelezhető. Az egyéni, gazdasági és szakmai ambíciók méltányolhatok, de a roma közösség támogatását nem élvezik. A roma szakértőkkel nincs kapcsolatunk, nem tudjuk, hogy ők kicsodák, mit képviselnek. Ismerünk 4-5 olyan roma embert, akinek kevés kapcsolata van saját közösségével, önmagáért és önmagának dolgozik. Jó lenne, ha a velük való együttműködés során közösen dönthetnénk a roma lakosság helyzetének javítása érdekében a problémák megoldására indítandó programokról, amely a Kormány és mindannyiunk munkáját rajtuk keresztül sikeressé tehetne.
Köszönöm szépen a figyelmet!