NEGREA DÁNIEL,
A BÉKÉS MEGYEI TERÜLETI ROMÁN KISEBBSÉGI ÖNKORMÁNYZAT ELNÖKHELYETTESE
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Békés megye területi román kisebbségi önkormányzata 2007. március 14-én alakult meg. A megyében 13 települési román kisebbségi önkormányzat megalakulása adott erre törvényi lehetőséget.
Békés megyében már évekkel ezelőtt felmerült az igény arra, hogy a helyi kisebbségi önkormányzatok közösséggé szerveződjenek.
Így alakult meg 2003-ban a Békés Megyei Román Kisebbségi Önkormányzatok Egyesülete, mely jól koordinálta, segítette tagjait. Számos közös rendezvény, program erősítette az identitástudatot, segített megőrizni a hagyományokat, sőt a jobbára feledésbe merült eseményeket is felelevenítette, hogy megmenthessük azt utódainknak. A gyermekekés a fiatalok számára a nemzetiségi civil szervezetekkel közösen nyelvi és hagyományőrző programsorozatokat szervezett. Bölcsen tette, hiszen az ismeretek átadásával, élmények nyújtásával őrizhetjük meg értékeinket, nyelvünket. A múltunk jövőnk záloga.
Alig egy hónapja alakult meg a területi kisebbségi önkormányzat, s máris igen sok fontos teendője mutatkozik, mely abban is megnyilvánul, hogy Önökhöz szólhatok ma itt. Munkaprogramunk hivatalosan még nem került elfogadásra, de szeretném ismertetni a tisztelt hallgatósággal a megvalósítandó programunk tervezetét, kapcsolatrendszerét. Kialakítása során törekedtünk arra, hogy a megyében megalakult települési román kisebbségi önkormányzatok munkaprogramjaihoz kapcsolódjunk és segítsük azokat, valamint az Országos Román Kisebbségi Önkormányzat munkaprogramjához is igazodva elviekben, részt vállalva a feladatokból határozzuk meg tennivalóinkat. Békés Megye Képviselő Testülete Nemzetiségi, Etnikai, Vallásügyi, Kisebbségi és Ifjúsági Bizottságával egyeztetjük és végezzük azon feladatokat, melyek megvalósításával közös célokat szolgálunk.
A program az általános teendőkön túl foglalkozik a belkapcsolatokkal, a külkapcsolatokkal, kultúrával, művelődéssel, hagyományápolással, valamint az oktatásüggyel.
Általános teendőink közé soroljuk:
- Törekvésünket arra, hogy minél jobban megismerjék tevékenységünket és céljainkat a közösségünkön belül és a többségi társadalom is. így módjuk legyen csatlakozni hozzánk programjaink és rendezvényeink során, legyünk készek a nyitottságra.
- A gyermekek, és a fiatalok identitását formáló tevékenységekre figyelemmel kell legyünk.
- A sokoldalú kommunikációs lehetőségek megteremtését kell kitűznünk, mint az egyik legfontosabb feladatot.
- A nemzetiségi intézmények munkájának segítését oly módon is, hogy a román nemzetiségi jellegét erősíteni tudja.
Belkapcsolatok terén:
- Kapcsolatfelvétel, és jó munkakapcsolat kialakítása valamennyi megyében megalakult román kisebbségi önkormányzattal, az országos önkormányzattal, a működő nemzetiségi civil szervezetekkel, közösségekkel, megyei, nemzetiségi feladatokat ellátó bizottsággal.
- A Román kormány Magyarországra delegált követségi és konzulátusi vezetőivel, munkatársaival kijelölt céljaink megvalósítása érdekében jó munkakapcsolat kialakítása, közös rendezvények.
- A román kisebbségi életben kiemelkedő tevékenységet végzők elismerésben részesítése.
- Egyházi közösségekkel való kapcsolattartás, tevékenységük segítése, munkánkba való bevonásuk lehetőség szerint.
Külkapcsolatok terén:
- Testvér települési kapcsolatok keresése, a meglévő kapcsolatok erősítése, az együttműködési területek szélesítéséhez segítség nyújtása.
- Hazai nemzetiségi közösségek bemutatkozásának segítése Romániában, és más országokban.
- Nemzetiségi szakemberek képzésének és továbbképzésének segítése elsősorban az anyaországban.
- Közös pályázatokon való részvétellel gazdasági-kulturális és egyéb kapcsolatok erősítése.
A kultúra, a művelődés és a hagyományok ápolása terén:
- A helyi hagyományok ápolásának segítése, azok bemutatási lehetőségének biztosítása.
- Hagyományőrző és művészeti csoportok munkájának segítése, repertoárjuk bővítéséhez lehetőség megadása.
- Segítség megadása ahhoz, hogy az identitástudat erősödjék találkozók, kulturális napok megvalósítása által.
- A Román Dokumentációs és Információs Központtal együttműködve programok szervezése és lebonyolítása.
- Román nemzetiségű írókkal és költőkkel író-olvasó találkozók, irodalmi műsorok, estek lebonyolítása szervezése.
- Kulturális értékeket bemutató kiadványok terjesztése, ajánlása.
- A kultúra, művelődés és hagyományok témakörben szakmai napok szervezése, lebonyolítása.
- A gyermekek és fiatalok részére hagyományőrző és népismereti programok, táborozások szervezése.
- Csongrád és Hajdú-Bihar megye nemzetiségi hagyományőrző és kulturális csoportjaival együttműködés közös rendezvények létrehozása.
- A területi román nemzetiségi munkát bemutató kiadvány megjelentetése időszakosan.
Az oktatásügy területén:
- Szakmai tanácskozások, tapasztalatcserék szervezése oktatási szakemberek részére.
- A román nemzetiségi nyelv oktatásának-iskolai keretek között-lehetőség szerinti visszaállítása, bővítése, ehhez szakmai segítség nyújtása.
- Kiváló munkát végző nemzetiségi pedagógusok és kiemelkedő tanulmányi eredményű diákok jutalmazási formájának kialakítása.
- Gyermekek és fiatalok részére nyelvi táborozás szervezése.
Békés megye területi román nemzetiségi önkormányzata az ismertetett programját igyekszik megkezdeni és megvalósítani. Tapasztalat híján az elkövetkező időszakban sokat fog formálódni elképzelésünk. Új lehetőségek nyílhatnak, korlátaink akadhatnak.
Mindenesetre célunk, hogy nemzetiségi nyelvünk, kultúránk, hagyományaink fennmaradhassanak, s tovább tudjuk örökíteni utódainknak.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.