Előző fejezet Következő fejezet

SZAUER ÁGNES,

A MINISZTERELNÖKI HIVATAL NEMZETI ÉS ETNIKAI KISEBBSÉGI FŐOSZTÁLYÁNAK OSZTÁLYVEZETŐJE

 

Aktív és a területüket igen jól ismerő intézményvezetők vettek részt a kulturális szekcióban, ahol a tavalyi évhez hasonlóan nagyon jó hangulatú ülésen vehettünk részt. Néhány pont köré csoportosítva értékeltük az eltelt év eseményeit, tevékenységét, így hasznosítva a rendelkezésünkre álló egy órás időt. A résztvevők megfogalmazták a Kisebbségi főosztály tevékenységével kapcsolatos elvárásaikat, melyeket három pont köré csoportosítottuk. Egyik fontos feladata a főosztálynak a kisebbségek kulturális tevékenységével kapcsolatos igények felmérése, melyet nem önerőből szeretnénk elvégezni, hanem az átvett és önállóan működő intézmények, valamint az országos önkormányzatok vezetőinek segítségével.

Továbbá a kisebbségi főosztály egyik fontos feladata lenne a szolgáltató főosztályi feladatnak való megfelelés. Ez az elvárás velünk szemben a minisztériumban is, és azt gondolom, hogy ennek az elvárásnak meg tudunk felelni, ahogy a kisebbségi hivatalban is legjobb tudásunk szerint szolgáltattunk információkat, nyújtottunk segítséget. Fontos, hasznos és hasznosítható kapcsolatokhoz segítettük hozzá a kisebbségi egyesületeket, önkormányzatokat és intézményeket. Továbbra is ebben szeretnénk közreműködni, az információk beszerzésében, terjesztésében, továbbításában, a kisebbségi közösségekből jövő kezdeményezések felkarolásában, támogatásában.

Mindezekből és a két kollegám által elmondottakból egyértelmű, hogy milyen stratégiára van szüksége főosztályunknak. Bízunk benne, hogy a stratégia hamarosan el is készül. Az előző két szekció munkájáról szóló beszámolóhoz kapcsolódva bizakodunk abban, hogy közös munka fog folyni a főosztályon belül, aminek az egyik főcélja az európai uniós pályázatokhoz való hozzáférés lesz.

Ennek része lesz bizonyára az a lehetőség is, hogy a Miniszterelnöki Hivatalba kerüléssel egy miniszter irányítása alatt, közvetlenül olyan főosztályokkal működhetünk együtt, amelyeknek segítségére igényt tarthatunk és bekapcsolhatjuk őket munkánkba.

Eddig mi történt? Eddig is igyekeztünk megfelelni koordinatív feladatainknak. Az uniós pályázati lehetőségekkel foglalkozunk jó néhány hónapja, néhány alkalommal már sor került tájékoztató rendezvényekre kisebbségi közösségek számára. Bizonyára folytatódik ez a munka a jövőben is. Próbáltuk és próbáljuk a kisebbségi kulturális terület szereplőit, tevékenységeit és támogatásait is összehangolni. Főigazgató asszony kezdeményezésére a szaktárca munkatársaival közösen próbálkozunk a nemzetiségi kulturális tanács felélesztésével. A kezdeményezés pozitív a fogadtatásra talált a minisztériumban.

Szorgalmazzuk a kisebbségi kulturális intézmények együttműködését más, a többségi kultúra ápolását végző hasonló intézményekkel. Ebben feltétlenül együttműködünk a Magyar Művelődési Intézettel és az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályaival.

A kulturális szekcióban mindannyian egyetértettünk abban, hogy az Európai Unió pályázati lehetőségeit és forrásait használva a kisebbségek lakta kistérségek fejlesztésében kell gondolkodnunk. Tréningeket kell szerveznünk a kisebbségi szervezetek, önkormányzatok képviselőinek. Esetleg jó trénereket kell képeznünk,akik a kisebbségek számára pályázatokat tudnak írni. Szerencsés lenne, ha sikerülne esetleg már a következő évben egy olyan pályázati alapot létrehozni, melyhez fordulhatnak az uniós pályázaton résztvevő kisebbségi közösségek, hiszen sem az országos önkormányzatoknak, sem az általuk fenntartott intézményeknek nincs elegendő forrásuk a pályázatokhoz szükséges önerő biztosításához.

Köszönöm a figyelmet.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet