Előző fejezet Következő fejezet

NÉMETH ERIKA,

FŐIGAZGATÓ, A MINISZTERELNÖKI HIVATAL NEMZETI ÉS ETNIKAI KISEBBSÉGI FŐOSZTÁLYÁNAK VEZETŐJE

 

Tisztelt konferencia!

Köszönöm szépen a szekcióvezetők tájékoztatóját, beszámolóját. Mindenek előtt köszönetet mondok mindazoknak, akik kitartottak, és itt voltak velünk ez alatt a két nap alatt. Külön köszönöm Szabó Zoltánnak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezető projektmenedzserének részvételét. Az általa elmondottak sokak számára adtak kiindulópontot, hiszen alkalmasak arra, hogy segítséget nyújtsanak elképzeléseik megfogalmazásához, megvalósításához. Köszönöm, hogy felajánlotta együttműködését és bízom abban, hogy a kisebbségi területen a jövőben közös eredményeket tudunk majd elérni.

Meggyőződésem, hogy mindannyian sokat tanultunk, épültünk. A tavalyi konferencia egy időszak lezárása volt, összegzés- és helyzetértékelésként jellemezném. Az idei konferencia - ugyan tartalmazott visszautalásokat az előzőre, hiszen a kulturális autonómia megteremtését szolgáló kisebbségi intézményrendszer átvétele az előző ciklusban indult el -, mégis kijelenthetjük: a jövőről szól, a továbblépés lehetőségeiről. Jövőorientált gondolkodásunk megerősítését szolgálja szakállamtitkár úr azon bejelentése, miszerint a kormányzati szándék nem más, mint a kulturális autonómia további erősítése, kiszélesítése, a kisebbségi terület egyfajta dinamizálása. E cél érdekében a Miniszterelnöki Hivatal Külkapcsolatokért és Nemzetpolitikáért Felelős Szakállamtitkársága szervezésében három munkacsoport jön létre. Az egyik a kisebbségpolitika közjogi kérdéseivel, a másik a kisebbségi terület finanszírozásának átgondolásával, míg a harmadik a kisebbségi médiával foglalkozik majd. Ez a három terület természetesen szorosan összefügg, azok újragondolása egy célt szolgál, hogy a kisebbségpolitika Magyarországon sikeres legyen. Ez viszont mindannyiunk számára felelősséget is jelent, hiszen az Önök segítsége, aktív közreműködése nélkül a Főosztály önmagában vagy az állami szervek önmagukban nem tudják ezt a célkitűzést elérni. Éppen ezért szeretnénk szélesíteni a kapcsolatrendszerünket. Ezért kértük fel az országos kisebbségi önkormányzatokat, hogy mind a három munkacsoportba delegáljanak szakértőket.

A konferencián szó volt igény-felmérésről, stratégiakészítésről, együttműködésről, összefogásról, partnerségről. Meggyőződésem, hogy ezek azok a kulcsszavak, amelyeknek a jövőbeli együttműködésünket jellemezniük kell. Fontos, hogy erősödjenek a kapcsolatok egy-egy kisebbségen belül, és a hazai kisebbségek között is, mert vannak olyan területek, olyan feladatok, amelyeket így érdemes megvalósítani. Példaként a Nemzetiségi Színházi Találkozót hozom, de nyilvánvalóan még nagyon sok olyan tevékenységet tudnánk említeni, amely valamennyi   kisebbség összefogásával valósul vagy valósulhatna meg. A civilekkel való kapcsolatunkat is erősíteni érdemes, hiszen a civilek által jönnek létre az önkormányzatok, a civil szervezetek jelölik a kisebbségi önkormányzati képviselőket, ezért azt gondolom, hogy nem csak a kisebbségi önkormányzatokkal van feladatunk és dolgunk, hanem a kisebbségi civilekkel is. Ha jobban belegondolunk, akkor a végpontokon, az adott településeken a számtalan civil szervezet az, aki ápolja a közösség hagyományait, a kisebbségi kultúrát, s ezt a többségi társadalom felé közvetíti. Fontos tehát a civil szervezetekkel való kapcsolattartás és az is, hogy a különböző kisebbségi szervezetek egymásról, egymás munkájáról, eredményeiről is tudjanak.

Nagy ívű terveink vannak, amelyek az Önök nagy ívű terveit is jelentik. Megvalósításuk viszont csak összefogással, közös erőfeszítéssel lehetséges. Ehhez szükségesek az Önök jelzései, ötletei, az egymás közötti kapcsolattartás, mert e nélkül azt gondolom, hogy nem leszünk sikeresek.

A pályázati lehetőségekről külön nem szólnék. Sokan/többen tették ezt előttem. Én azt gondolom, hogy óriási lehetőségek vannak ebben, de a lehetőség egyben felelősséget is jelent. Elmenni a lehetőségek mellett, nem kihasználni azokat, felelőtlen magatartás lenne. Én azt szeretném, hogy ha abban gondolkodnánk, hogy minden erőforrást vonjunk össze a siker érdekében. Nem csak anyagi erőforrásokra gondolok, hanem az emberi erőforrások megtalálására és becsatlakozására is.

Sok feladat áll előttünk. Én számítok mindannyiuk segítségére, jelzéseire és tenni akarására. Számítok a szaktárcák segítségére is a nemzetiségi kultúra támogatásában, a kulturális autonómia szélesítésében.

Örülök, hogy találkoztam Önökkel, hogy megismerkedhettem Önökkel. Remélem, hogy módom lesz ellátogatni az Önök által vezetett intézményekbe, s közvetlen tapasztalatot szerezni az Önök tevékenységéről. Az elmúlt két nap alatt meggyőződtem arról, hogy Önökben rendkívül sok tenni akarás van, tele vannak hittel, tele vannak ötletekkel és ami talán a legfontosabb, megszállottsággal, hiszen megszállottság nélkül ezen területen sikereket szinte lehetetlen elérni. Én ehhez kívánok önöknek nagyon jó munkát és kitartást!

 

  
Előző fejezet Következő fejezet