Előző fejezet Következő fejezet

MAGYARORSZÁGI UKRÁN KULTURÁLIS ÉS DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT

 

A hazai ukrán közösség saját intézményrendszerének kialakításához 2007. évben kezdett hozzá a Magyarországi Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központ létrehozásával. 1991. év óta folytatunk szervezett közösségi tevékenységet. Akkor alakult meg a jelenleg is működő Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület, amely egyedül képviselte a kisebbség érdekeit, őrizte és ápolta hagyományait, terjesztette kultúráját. Országos szinten szervezte a helyi táborokat, kiadványok megjelentetését, vasárnapi iskola műkötetését, folyóirat kiadását, az Ukranisztikai (Kutató) Intézet létrehozását. E tevékenység az elmúlt évek során annyira bővült (hagyományőrző rendezvények szervezése, folyóirat, kiadványok kiadása, emlékhelyek létesítése, vasárnapi iskola, ifjúsági táncegyüttes, kórus, könyvtár, néprajzi muzeális gyűjtemény működtetése, nyelvi táborok szervezése, stb.), hogy országos szintű szervezése és a helyi munka koordinálása szükségessé tette egy központosított intézmény létrehozását, amely átláthatóbbá, szervezhetőbbé teszi az ország különböző pontjain végzett közösségi munkát. Ennek érdekében 2007. év júniusában kezdte meg működést az Ukrán Országos Önkormányzat által alapított új intézményünk, amely ellátja az Ukrán Országos Önkormányzat és Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület kulturális tevékenységét, szervezi és irányítja rendezvényeink lebonyolítását, a két szervezet éves kulturális tervének megfelelően.

A fentieken túl az új Központ feladatai közé tartozik az Első Magyarországi Ukrán Könyvtár anyagának folyamatos bővítése, katalogizálása, a nagyközönség részére történő hozzáférésének a biztosítása.

Az Intézmény gondoskodik a Magyarországi Ukrán Néprajzi Múzeum és Közgyűjtemény anyagának folyamatos bővítéséről, a magyarországi ukrán közösség életével, tevékenységével összefüggő, az elmúlt években összegyűjtött írásos dokumentumok és a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület történelmi kutatási anyagainak rendszerezéséről, digitalizált archiválásáról és katalogizálásáról.

A felsorolt tevékenység sokrétű mivoltából látható, hogy a Központ hiánypótló szerepet tölt be az ukrán önazonosság erősítésében, a hazai ukrán közösség kulturális autonómiájának kialakításában. Intézményünk székhelye jelenleg az Ukrán Országos Önkormányzat székháza, de távlati terveik között szerepel egy önálló épületbe (anyaországi segítséggel) való átköltöztetése. Az intézmény négy regionális központja részére települési ukrán kisebbségi önkormányzatok biztosítanak helyet.

A Magyarországi Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központ rendezvényei, állandó jellegű programjai:

  1. A magyarországi ukrán közösség hagyományos éves kulturális rendezvényeinek lebonyolítása az Ukrán Országos Önkormányzat és a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület éves kulturális tervének megfelelően.
  2. Sevcsenko szobor felavatása Budapesten, Viktor Juscsenko és Sólyom László elnökurak által, az Ukránok Európai Kongresszusa tagjai, magasrangú ukrajnai és magyarországi vendégek részvételével. Szent liturgia a Fő utcai görögkatolikus templomban, ünnepi műsor ukrajnai bandura együttes fellépésével. A teljes program szervezése és lebonyolítása. „Sevcsenko a festő" c. kiállítás megnyitása.
  3. A hagyományos Nemzetközi Ukrán Anyanyelvi Ifjúsági Tábor szervezése és lebonyolítása Balatonbogláron.
  4. Az ukrán táncművézet és népzene ápolás céljából működő táncegyüttesek és zenekarok szakmai és működési feltételeinek biztosítása:
  5. Kiadói tevékenység
  6. Magyarországi ukrán írók, költők műhelyének megalakítása és havonkénti felolvasó estek tartása saját, valamint általuk választott ukrán klasszikusok műveiből
  7. Az ukrán közösség országos információs hálózatának kialakítása és működtetése

Dokumentációs tevékenység:

 

MAGYARORSZÁGI UKRÁN KULTURÁLIS ÉS DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT

1065 Budapest, Hajós u. 1.

Tel., fax: 461-0111

E-mail: muke@axelero.hu

Honlap: www.ukrajinci.hu

 

  
Előző fejezet Következő fejezet