Cséplő Gyuri - forgatókönyv: Kemény István; rendezte: ifj. Schiffer Pál. (1973)
Egy Zala megyei faluból cigány telepéről felutazik három fiatalember Budapestre, hogy ott állást, megélhetést és talán több művelődési és szórakozási lehetőséget találjon. A film bemutatja az aprófalusi kisebbségi kultúra és a nagyvárosi világ drámai összetalálkozását. Meddő - rendezte: Almási Tamás (1995)
Ez a film a rendszerváltás után készült és Ózdról szól. A magyarországi nehézipar tönkremenetele után emberek (cigányok és nem cigányok egyaránt) tömegével kerültek munkahelyükről az utcára. Számukra alapvető gondot jelent gyerekeik ruháztatása, iskoláztatása, ami valószínűsíti, hogy e gyerekek is a későbbiekben munkanélküliek lesznek. Szinte megoldhatatlan probléma a havi villanyszámla kifizetése, így - rendkívül leromlott állapotú - lakóhelyükön ellehetetlenül az életük.
Sövények mellett-(1980)
A társadalom újabb és újabb kihívások elé állítja tagjait. Ilyen kihívás a szegénység, a munkanélküliség, a létbizonytalanság, a fokozódó stressz. Minden társadalmi csoportnak megvannak a maga válaszai e kihívásokra. A romák egy része kisegyházakba, gyülekezetekbe tömörül. Vajon vaódi választ jelent-e a gyülekezeti élet. Ezt vizsgálja e dokumentum film.
archaikus = [gör-lat] 1. ősrégi, ősi; ókori 2. [műv] kezdeti, korai.
asszimiláció = [lat.] teljes hozzáidomulás valamihez, beolvadás egy ország egy nép életébe olyan módon, hogy az asszimilálódó csoport elveszti nyelvét, kultúráját.
civil kezdeményezés = Polgári kezdeményezés. A modern társadalomban számos alapítvány, egyesület jön létre, mely az állami intézményektől (minisztériumok stb.) függetlenül működve foglalkozik a kultúrával, a sporttal, a helyi politikával, a lakókörnyezet megújításával.
definíció = [lat.] valamely fogalom pontos meghatározása.
deviancia= [lat.] a társadalmi normáktól való eltérés. Olyan viselkedésforma, amelyet a társadalom normaszegőnek minősít, ilyen például a kábítószer-fogyasztás, a bűnözés, az alkoholizmus. A társadalom állandó átalakulásának köszönhetően a normák, szabályok folyamatosan változnak, amit ma elfogad a társadalom, azt tegnap nem biztos hogy elfogadottnak minősítette. Gyakran tartja a társadalom deviánsnak a tudományok úttörőit és egyéb újítókat.
egzotikum = [lat.] Távoli, idegen, különleges vonásokjegyek összessége.
empirikus = [gör, lat.] A társadalmi élet egyes jelenségeinek tapasztalatok felhasználásával, arra alapozó leírását szándékozó társadalomkutatási irányzat, mely főleg mérésen és adatfeldolgozáson (kérdőívek, statisztika) alapszik.
esztam = A magyar és a nyugat-európai zenéktől eltérően, a hangsúlyok nem ütem-egyre és a páratlan nyolcad értékekre, hanem a párosokra kerülnek. Ez az alapritmus bonyolult aszimmetrikus ritmusképletekkel gazdagodik.
etimológia = [lat.] 1. a nyelvészetnek a szavak eredetével foglalkozó ága. 2. egy szó eredetének magyarázata.
expresszív kifejezésmód = A művész egyéni érzéseit, benyomásait erőteljes drámaisággal, olykor torzítva fejezi ki.
funkció = [lat.] működés, feladatkör, tisztség.
gettó = [olasz] elkülönített (eredetileg a nagy középkori városokban a zsidók számára lakhelyül kijelölt) negyed. A nácizmus elevenítette fel, mint a faji alapon elkülönített lakosság városrésze.
improvizáció = [olasz] rögtönzés: jelen szövegben valamely megadott zenei témának azonnali (ugyanúgy valószínűleg megismételhetetlen) kidolgozása, bemutatása.
intellektuális = [lat.] értelmi, észbeli, szellemi.
kommunális ellátottság = A társadalom és a gazdaság működésének zavartalanságát biztosító háttér; legfontosabb elemei a közlekedési és hírközlési hálózat, a közművek, az energiaellátás rendszere. A kommunális ellátottság elemeinek körébe sorolják a lakásállomány, a kereskedelmi, szolgáltatási hálózat, az egészségügyi, szociális, oktatási, kulturális ellátás eszközeit és intézményrendszereit.
kompromisszum = [lat.] Kölcsönös engedményekkel járó megegyezés.
liberális = [lat.] Szabadelvű, engedékeny, elnéző. Gazdaságilag: az állami beavatkozástól mentes, szabad versenyt vállaló irányzat.
rítus = [lat.] 1. vallási szertartás megszokott rendje. 2. bevett szokássá vált viselkedési forma, státus = [lat.] állapot, helyzet, statútum = [lat. ] szabályrendelet.
szájbőgő = Elnevezését a vonós cigány zenekarban használatos kísérő hangszerről kapta. Egyes formái csak kísérőhangon kísérik az énekest, de az is előfordul, hogy több énekes akár két-, háromszólamú akkordokat fölépít. A szájbőgő szólamban sohasem igazi énekhangokat hallunk, hanem különböző hangszerutánzó effektusokat. A népi cigányság utánozza a környezetében lévő hangszeregyüttesek hangzását, de nem szolgai módon. Egyes effektusait saját ízlése - és vokális lehetőségei - szerint alakítja.
szegregáció = [lat.] egyes népcsoportok, etnikumok elkülönítése a többségi társadalomtól.
sztereotípia = [lat.] Egy embercsoport bizonyos jellemvonásainak vagy motívumainak általánosítását sztereotipizálásnak nevezünk. A sztereotipizálás annyit jelent, hogy a csoportba tartozó bármely egyénnek hasonló jellemvonásokat tulajdonítunk attól függetlenül, hogy a valóságban mennyire különböznek a csoport tagjai egymástól.
tradicionális = [lat.] hagyományos, ősi.
zsargon = A zsargon rétegnyelv, csoportnyelv. Leginkább katonák, diákok, egyes szakmák, művészek szókincse. Az adott csoport tagjai a jórészt csak egymás számára érthető nyelvezettel összetartásukat jelzik, főként az argó esetén pedig távol tartják az avatatlanokat. A század elején a magyar úri társaságokban sűrűn szerepeltek főleg német és francia eredetű zsargon szavak: snájdig, procc, blama, hercig. A szakzsargont ugyanakkor egy-egy tudományág vagy szakma használja, nem is mindig hivalkodásból, hanem mert sokszor nincsen rá jobb kifejezés vagy szándékoltan az avatatlan fülek kirekesztése a kommunikációból.