A játék egyidős az emberiséggel. Leginkább gyermeki tevékenység, amellyel a gyermek utánozza a felnőttek fizikai és szellemi tevékenységét. A fogalom másik értelmezése: játékszer, eszköz. Korosztályok szerinti csoportosítás alapján vannak játékok kisgyermekek számára, külön azok, melyeket felnőttek segítségével játszanak (pl. mondókák), a kiszámolással kezdődő játékok már nagyobb gyermekek szórakozásai, és vannak ifjúsági, sőt felnőtt játékok. Továbbá vannak szabályjátékok, alkotójátékok, fizikai és szellemi játékok, játékok különböző segédeszközökkel stb.
A játékszerek, többnyire népi játékok, készülhetnek különböző anyagokból: a legegyszerűbb, amelyből népi játék készülhet, az agyag és a sár. Ilyen például a kukučka (szószerinti fordításban kakukk), amely kerek vagy négyszögletes alakú, sárból kialakított homorú játékszer, amelyet ha földhöz csapnak, a tetején kiszakadva pukkanó hangot ad. Agyagból készülhetnek és játékszerként használhatók a különböző edények, állati és emberi figurák stb. Hátrányuk, mivel törékenyek, kevésbé alkalmasak hosszabb használatra.
Sokkal praktikusabbak és időt állóbbak a fából készült játékok. Ezeknek is sok fajtája ismert.
Részben fából készülnek a különböző ostorok, a karikás ostorok. Csak fából készül pl. a kereplő, a különböző játékbútorok, háztartási és mezőgazdasági játékeszközök; fegyverek, mint a kard, csúzli, nyilak és a bodzapuska; olyan zeneszerszámok, mint a sípok, dudák. Különlegességnek számít a tök levelének szárából készült síp (a hangot a kialakított nyelv segítségével adja). Ismertek még különböző, fából készült mechanikus játékok, mint a kocsi, a pojácák, különböző mozgatható madár- és állatfigurák. Játékok készülhetnek még textilből; inkább lányok számára, mint a különböző babák, a rongylabdák stb. Csuhéból, de még tésztából is. Vannak még a különleges ügyességet igénylő összerakó játékok fából és más anyagokból.
A továbbiakban még néhány népi játékot említünk, a kevésbé ismertek tömör leírását is közöljük. A gyermekkor játékaiban legtöbbször felnőttek segítsége vagy részvétele nélkülözhetetlen. Ilyenek: Ťapuškanie = tapsolás: ritmikus tapsolás bizonyos szöveg kíséretében.
Varenie kasičky = kásafőzés: a felnőtt a kisgyermek tenyerében keveri a kását, a kész ételt kiosztja az ujjacskák között, majd megcsiklandozza a gyermek hónalját. A játék adott szöveg mondásával történik.
Čarenie = varázslás: a felnőtt a következő szöveg szerint cselekszik - Krížom, krážom, prstom, lakťom, bum! (Keresztbe, átlósan, ujjal, könyökkel, bum! - a tenyérbe).
Jazdenie = lovacskázás (lovaglás a felnőtt térdén, szöveg, esetleg csak hangutánzás kíséretével).
Štipcovanie = Csíp, csíp, csóka...
Na kone = lovasjáték.
Na siatie maku = máktermesztéssel kapcsolatos kifejezések gyakorlása (szöveg mondása, jellegzetes mozdulatok kíséretében).
Na ovečky = a pásztor, a bárányok és a farkas.
Na ovečku a vĺčku (Na mačku a myš) = Benn a bárány, kint a farkas (vagy macska és az egér)
Na kráľa = Adj király katonát!
Na slepú babu = szembekötősdi (a fogónak bekötött szemmel kell megfogni a következő fogót; a gyerekek hangokkal, szöveggel stb. jelzik helyzetüket).
Na chytačku = fogó.
Na schovávanku = hunyó.
Letí, letí = Repül a .... repül a...
Hra na školu s kamienkom = ugróiskola
Hra na školu s loptou = labdaiskola
Végül néhány játék, amely közel áll a sportjátékokhoz:
Korbáč = karikás ostor (rendszerint a legerősebb fiú kezdi forgatni az összefogódzkodott sort, aminek következtében a legmesszebbre futók nem győzik a tempót - a sugár leszakad a karikás ostorról).
Kolesá lámať = cigánykerék.
Soľ vážiť = sótörés.