Előző fejezet Következő fejezet

KÖZMONDÁSOK

 

A közmondások az emberi megnyilvánulások legrégebbi formáihoz tartoznak. Bizonyos elemei a pogány korból származnak, és a különböző társadalmak tapasztalatait sűrítik egy gondolatba. Általában az egyszerű nép tapasztalatait, ismereteit, nézeteit fejezik ki.

A szlovák irodalom máig legnagyobb közmondásgyűjteménye az Adolf Peter Záturecký (18371904) által összegyűjtött Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia = Szlovák szólások és közmondások. A kötet 13 000 szólást és közmondást tartalmaz a mai Szlovákia egész területéről és a királyi Magyarország szlovákok által lakott településeiről. 30 évig tartó gyűjtő- és rendszerező munkáját az addig összes ilyen jellegű kiadvány, gyűjtemény és több tíz segítő, jeles gyűjtő segítségével végezte. Az összegyűjtött anyagot 20 tematikai egységre osztotta, melyeket Andrej Melichercík, a jeles szlovák népi kultúra ismerője négy nagy csoportra tagolt.

A közmondások, szólások első csoportja a munkáról szól. Kifejezik, mi a szerepe a munkának az ember és a társadalom szempontjából. Kiemelik a munkához, a munka által teremtett értékekhez való pozitív erkölcsi viszony fontosságát. A becsületes alkotómunka az alapja az ember és a társadalom boldogulásának. A dolgozó ember szempontjából értékeli a munka jelentőségét. Elítéli az élősködő, nem alkotó munkából élő egyéneket, csoportokat.

A közmondások második csoportja az emberről, a társadalomról, az emberi kapcsolatokról szól.

Kisebb témaegységek: az ember kora, neme, családi állapota; az emberi test szükségletei, mint a táplálkozás, ruházkodás, a betegségek, a halál. Az emberi kapcsolatokon belül a közmondások kifejeznek függőségi viszonyt, a társadalom tagozódását vagyoni viszonyok szerint, a jog és igazságosság viszonyát.

A közmondások első két csoportja többnyire a feudális társadalmi berendezkedés viszonyait tükrözi. Még inkább ez jellemzi a közmondások harmadik csoportját, amely a családi életről, a családon belüli viszonyulásokról szól. A modell, a hagyományos patriarchális család.

Az egyén, az ember fizikai, erkölcsi, lelki, szellemi tulajdonságait a közmondások negyedik nagy csoportja mutatja meg. Itt is általában a jó és a rossz harcáról szólnak a közmondások, általában a pozitív oldal kap pozitív értékelést.

A szólásokkal és közmondásokkal kapcsolatosan nagyon nehéz eldönteni, melyek a szlovák, magyar vagy más náció szellemi termékei. Az azonosság vagy a hasonlóság (tartalom és nyelvi megfogalmazás szempontjából) sokszor arról tanúskodik, hogy mindkét nyelvben a régi kultúrákból történő átvételről van szó. Ha nem, akkor az azonos vagy hasonló életkörülmények között hasonló vagy azonos tapasztalat megfogalmazására került sor egymástól függetlenül.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet