Előző fejezet Következő fejezet

ANNA HUNANJAN

AZ ÖRMÉNY GENOCÍDIUM ÉS AZ IFJÚTÖRÖK POLITIKA

 

(összefoglalás)

 

Az örmény genocídium nemcsak az örmény, de az újkori világtörténelemnek is egyik legtragikusabb lapja.

Az első világháború éveiben kegyetlen sors lett osztályrésze a Törökországban élő örményeknek. Abból a célból, hogy a török nép új hazáját megszervezzék, hogy a szóban forgó területen hatalmas török nemzetállam alakulhasson ki, hogy létrejöhessen a törökök szervezte Turáni Birodalom, el kellett pusztítani ennek elsődleges fizikai akadályát, az örmény nemzetet.

A török nacionalista ideológia gyakorlati megvalósítása volt az oka az örmény nép pusztulásának. Az örmények választhattak az asszimiláció, a kivándorlás, vagy a fizikai megsemmisülés között. Az örmények előre eltervezett megsemmisítése már akkor elkezdődött, amikor Törökország belépett az I. világháborúba. Hogy a sátáni tervet akadálytalanul megvalósíthassák, első lépésként elszigetelték a nyugat-örményországi fegyverfogható elemeket. A program második lépése az örmény értelmiség megsemmisítése volt. Miután a népet megfosztották fizikai véderejétől és szellemi vezetőitől, elvágták a lehetőséget, hogy az örmények a külvilággal érintkezhessenek, a török kormány megvalósította a program harmadik lépését. Ez azt jelentette, hogy a védtelen, segítséget sehonnan sem várható örmény nőket, öregeket, gyermekeket erőszakosan deportálták, majd lemészárolták. Az emberiség történetében eladdig példátlan esemény másfél millió örmény életét követelte.

A török kormány az örmények tömeges kiirtását az örmény kérdés végleges megoldásának tekintette. A népirtás gyakorlati programját az Ittihat ve Terakki (Egység és Haladás) pártjának központi bizottsága dogozta ki. A világháború alkalmas helyzetet teremtett arra, hogy nemcsak az örményekkel, de a birodalom más keresztény kisebbségeivel is leszámoljanak.

A népirtás irányítói az ifjútörök kormány vezetői: Talaat pasa belügyminiszter, Enver pasa hadügyminiszter, Dzsemal pasa hajózási miniszter, Behaeddin Sakir bej, az ifjútörök párt központi bizottságának a tagja, a Teskilat-i mahsuse szervezet elnöke voltak. A törökországi örmények deportációja és a tömeges mészárlásokról szóló hírek hamarosan az egész világon ismertté váltak, és a nemzetközi felháborodás és tiltakozás hatalmas hullámát eredményezték. Nemzetközileg ismert prominens személyiségek, civil szervezetek ítélték el az ifjútörökök politikáját, a barbár módon megvalósított népirtást, s ennek azonnali leállítását követelték.

Az erősödő nemzetközi nyomás hatására, továbbá azért, mert a török vezetés meg akart szabadulni a magát kompromittált ifjútörök kormánytól, az 1918-as mudroszi fegyverszünetet követően az új török kabinet azonnal határozatot hozott. Ennek értelmében törvény előtt vonták felelősségre az ifjútörök kormány vezetőit és az Ittihat központi bizottságának tagjait. A vád ellenük az volt, hogy kalandor módon belekényszerítették Törökországot az I. világháborúba, illetve megszervezték és végrehajtották az örmények kiirtását.

A tárgyalások 1919. április 27-én kezdődtek Isztambulban és megszakításokkal június 26-ig tartottak. Az ítélethirdetés 1919. július 5-én történt. A tárgyaláson 11 távollévő és 20 jelenlévő magas rangú állami vezető - a genocídium legfőbb irányítói - ellen emeltek vádat. A tárgyalások jegyzőkönyvei és az ítéletek megjelentek az 1919-1920-ban kis példányszámban kiadott hivatalos török napilap, a Tekvim-i Vekayi hasábjain.

Bár úgy Örményországban, mint a világ többi részén hatalmas dokumentumanyag és szakirodalom gyűlt össze az örmény népirtás történetét illetően, a téma sokoldalú megvilágítása jelenleg is időszerű és tudománypolitikai jelentőséggel bír.

 

 

   
Előző fejezet Következő fejezet